Uzun Süre Tok Tutan Yiyecekler

353

Kilo problemleri ile karşı karşıyaysanız ve en kısa zamanda zayıflamayı kafaya koyduysanız diyet boyunca dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Doğru ve düzenli beslenme ile karnınızı doyurarak fazla yemek yeme isteğinizin önüne geçebilirsiniz.

Besinlerin içerisindeki protein, posa, lif, yağ miktarları tok hissettirme sürelerini etkiliyor. Bu nedenle bazı yiyecekler daha uzun süre tok kalmamızı sağlıyorlar. Kompleks karbonhidratlar, düşük glisemik indeksli yiyecekler, protein içeren besinler açlığı hissetmemizi azaltırlar. Diyet yaparken veya gün içinde canınız bir şeyler atıştırmak istediğinde tüketebileceğiniz tok tutan besinler; 

1-Badem

Kuruyemişlerin en önemli özelliği liften zengin olmaları, şeker içermemeleri, katkı maddesi olmamasıdır. Bu nedenle günde bir çay bardağı kadar tüketebilirsiniz. Ama akşam beşe altıya kadar yemenizde fayda var. Akşam saatlerinde metabolizma hızı yavaşladığından dolayı, aldığınız kaloriyi yakamayabilirsiniz.

2-Yumurta

Anne sütünden sonra en kaliteli protein kaynağı olan yumurta, sabah tüketilirse gün içinde alınacak olan kalori değerini de azaltmaktadır. Böylelikle gün boyu daha az yemek yiyecek ve daha az ihtimalli kilo alacaksınız.

3-Peynir

Sabah doğru besinlerle güne başlamak önemli. Peynir, kahvaltı için iyi bir protein kaynağı. Aynı zamanda kalsiyum fosfor ve B12 açısından da zengin. Dengeli karbonhidrat ve proteinin özelliği sayesinde sabah kahvaltılarında veya ara öğünlerde tok tutan iyi bir seçenek.

4-Yulaf Ezmesi

Diyet listelerinde özellikle kahvaltıların ve ara öğünlerin vazgeçilmezi olan yulaf ezmesi, lif bakımından zengin olduğu için uzun süre boyunca açlık hissettirmez ve formunuzu korumada yardımcı olur.

5-Süt ve Yoğurt

Süt ve yoğurt, protein, kalsiyum, fosfor, riboflavin ve B12 vitamini olmak üzere birçok vitamin ve mineral bakımından zengindir. Özellikle bel çevresindeki yağlanmanın en büyük düşmanlarından biri olan yoğurt, içeriğindeki probiyotik bakterilerle bağırsaklara da dosttur, sindirim sistemini rahatlatır, bağışıklık sistemini güçlendirir. Aynı zamanda kalsiyum içeriğiyle vücuttaki fazla yağlarla savaşır. Süt, yoğurt gibi proteini yüksek, aynı zamanda dengeli karbonhidrat içeren besinler, uzun süre tok tutar.

6-Chia Tohumu

7-Avakado

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin