Tatlı Yiyerek Zayıflamak Mümkün! Nasıl Mı?

328

Pek çok insan diyette tatlıların yasaklanması yada sınırlandırılması sebebiyle yaşadığı tatlı krizi yüzünden diyetini yarıda bırakmakta. Bir o kadarı ise “ben diyet yapamam, tatlı seviyorum” düşüncesiyle diyete hiç başlamadı bile… Oysa bu durum diyete engel değil! Aksine diyette tatlı olmazsa olmaz…

Tatlılar gerek dünya mutfağında olsun gerekse Türk mutfağında çok önemli bir yere sahiptir. Günlük beslenmemizde sıkça yer alan tatlılar hem bize enerji veriyor, hem de motivasyonumuzu artırarak diyetimize daha sadık kalmamızı sağlıyor.

Arada bir ve ölçülü yapılan tatlı kaçamakları bireyin diyetini bozmaktan ziyade uyumunu sağlıyor. Özellikle bireyin vermesi gereken kilo miktarı fazla ise ufak tatlı kaçamakları diyete daha sadık kalmasını sağlar.

Ancak burada önemli nokta; tatlının türü ve miktarı. Tüketilen tatlının şerbetli, hamur yada kızartılmış olmaması gerekir. Sütlü tatlılar diyette daha iyi motivasyon sağlayacaktır.

Diyet yapan insanlar en çok tatlı krizi sebebiyle zorlanıyor. Ancak tatlı tamamiyle hayattan çıkarılmaz. Arada tatlı yemek diyet yapan kişide stresinin azalmasında önemli bir etki yapacaktır. Tatlı kontrollü tüketildiği taktirde, diyet yaparken oluşan olumsuz ruh halini olumluya çevirir ve stresi azaltır.

Sütlü tatlılar diyette hayat kurtarıyor

Sütlü tatlılar içerisinde bulunan süt sebebiyle oldukça besleyicidirler. Ayrıca hamurlu ve şerbetli tatlılara göre kalorileri çok daha düşüktür. Sütlü tatlılar sayesinde sütün içindeki kaliteli besin ögeleri de vücuda alınmış olur. Ayrıca sütlü tatlılarla birlikte iyi kalitede protein, D, A ve B vitaminleriyle fosfor gibi minerallerin alınması da mümkündür.

Sütlü tatlının diğer avantajı kan şekerinde dalgalanmaya sebep olmamasıdır. İçerdiği proteinin de kana karışma hızı daha yavaş olduğu için kilo verme sürecinde destek olacaktır.

Sütlü tatlılar tatlı krizinde güzel bir alternatiftir. Ancak aşırı tüketimi kilo vermeye çalışırken kilo almaya sebep olabilir. Bu yüzden sütlü de olsa her tatlıyı dengeli ve ölçülü kullanmak gerekir.

Tok karna tüketmeyin

Diyette hangi tatlıyı ne kadar yiyeceğiniz kadar ne zaman yiyeceğiniz de çok önemli bir noktadır.Karnınızın aç olması, midenizin dolu olması, uyandığınız an ya da uyku öncesi dönemler hesap edilerek tatlı tüketilmesi çok daha sağlıklı olacaktır.

Tatlı tüketmek için en doğru zaman, yemekten birkaç saat öncesi yada sonrasıdır. Tok karna yememeye ve uyumadan önce sütlü tatlı tüketmemeye özen gösterin…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin