Tansiyon Hastaları Nasıl Beslenmeli?

348

Hipertansiyon yani yüksek tansiyon hastalığı artık genç yaşlı demeden herkesin kapısını çalabiliyor. Sadece yaşlılar değil yetişkinler, gençler hatta çocuklar bile günümüzde risk altında. Peki yüksek tansiyonumuz varsa beslenme planımızda neler dikkat etmeliyiz? Hipertansiyon hastaları nasıl bir diyet uygulamalı?

Tansiyonu kontrol altında tutabilmek için hepimizin de bildiği gibi tuz tüketimini kısıtlamak gerekiyor. Günlük tuz tüketimi 5 gramın (2 çay kaşığı) üzerine çıkmamalıdır. Eğer yemeklerden tuz olmadan lezzet alamıyorsanız, onun yerine çeşitli baharatları kullanmalısınız. Soslu yemekler yerine haşlama veya ızgara yöntemi ile pişirilen yemekleri tercih etmek tuz tüketimini kısıtlamanızda size yardımcı olacaktır. alışverişlerde etiket okumak alışkanlık haline getirilmeli ve yüksek miktarda sodyum içeren ürünlerden uzak durmalısınız. Kraker, mısır ve kuruyemiş gibi ürünleri satın alırken de tuzsuz olanlarını tercih etmeniz faydalı olacaktır.

Tansiyona iyi gelen yiyecekler

Mümkün olduğunca taze besinler tüketilmelidir. Yapılan araştırmalar potasyum, magnezyum ve kalsiyum içeren besinlerin hipertansiyonu önlemede etkili olduğunu göstermişti.

Potasyum içeren besinler: Süt, yoğurt, kaysı, muz, üzüm, hurma, ıspanak, fasulye, kereviz

Kalsiyum içeren besinler: Süt ve ürünleri, badem, fasulye, yeşil yapraklı sebzeler.

Magnezyum içeren besinler: Badem, ıspanak, yulaf ezmesi, patates, yer fıstığı, mısır gevreği, buğday kepeği, börülce, yoğurt.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin