Tam Yağlı Süt Kilo Verdirir Mi?

259

Neredeyse her insanın bir gün bir şekilde diyetle yolu kesişiyor. Kimi diyeti benimseyip beslenme alışkanlığı olarak edinirken kimi ise zaman zaman yapıp bırakıyor. Tüm bu yapılan diyet listelerinde tam yağlı sütü neredeyse hiç göremeyiz. Süt mutlaka vardır ama hep yağsız veya yarım yağlı olarak. Peki tam yağlı sütün suçu ne? Tam yağlı süt kilo mu yapıyor? Yoksa bilinenin aksine kilo vermeye yardımcı mı?

Tam yağlı sütün içine baktığımızda omega-7 yağ asitlerinin yüksek oranda olduğunu görürüz. Omega 3 ve 6’yı hepimiz biliyoruz ama bir çoğumuz omega 7’yi ilk defa duyuyor. Ancak son yıllarda yapılan çalışmalara omega 7 üzerine yoğunlaşmış bulunuyor. Vücudumuzdaki omega 7 farklı miktarlarda bulunmaktadır. Omega 7 erkeklerde kadınlara göre daha düşüktür. Daha dikkat çekici olan ise obez bireylerde omega 7 yağ asitlerinin normal ağırlıktaki bireylere göre düşük olmasıdır. Peki omega 7 ne işe yarıyor? Omega 7’nin sağlığımız üzerindeki rolü ne? Omega 7′ nin kilo vermekle ilgisi var mı?

Omega 7, kötü kolesterol olarak bildiğimiz LDL’yi düşürücü, iyi kolesterol olarak bildiğimiz HDL’ yi ise yükseltici etkisi vardır. Kolesterol düzeylerinin yanında Omega 7 yağ asitleri insülin salgılayan pankreas hücrelerini koruyarak tip-2 diyabetten korumaktadır. Aynı zamanda tokluk hormonu salınımı da artırarak obeziteye karşı bizi korumaktadır.

Omega 7 Kaynakları

Bizleri obeziteye karşı koruyan omega 7 kaynakları nedir d,ye bakacak olursak;

  • Süt ve süt ürünleri en başta geliyor. Tabi ki tam yağlı olanlarda daha fazla omega 7 yağ asitleri mevcut.
  • Somon balığı.
  • Yumurta.
  • Soya fasulyesi
  • Makademya fındığı

O zaman özellikle zayıflama diyetlerinde kullanılan yarım yağlı sütler ve aşırı kısıtlanan yağ hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşleriniz yorum olarak yazabilirsiniz…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin