Stresi Azaltan 8 Sağlıklı Yiyecek

674


Nasıl ki bize mutluluk veren veya yaşlanmamızı önleyen, dinç olmamıza yardımcı olan besinler var, aynı şekilde stres ve gerginliğimizi azaltmaya yarayan sağlıklı yiyecekler de var. İşte ‘sakinleştirici tadında’ yiyecekler…


1) Muz
Potasyum kaynaklarının başında gelen muz sakinleşmeniz için en önemli besinlerden birisidir. Ayrıca mutluluk hormonu seratoninin salgılanmasını da sağladığı için günlük stresinizin azalmasını sağlayacak başlıca besin kaynaklarından biridir.


2) Avokado
Kalbi koruyan esansiyel yağ asitlerinden zengin bir yiyecek, ayrıca muzla eşdeğer seviyede de potasyum içermekte. Potasyum kan basıncını ayarlayan ve dolayısıyla stresi azaltan bir mineral.


3) Balık
Omega-3 değeri yüksek bir besin olan balık ki özellikle yağlı balıklardan ton, somon, uskumru stres hormonları olan kortizol ve adrenalinin düzeyini azalttığı gösterilmiştir. Bir grup tıp öğrencisi üzerinde yapılan bir araştırmada Omega-3 takviyesi alan öğrencilerde endişenin yüzde 20 oranında düştüğü belirlenmiştir.


4) Süt
Tam olarak sizi uykuya daldırmasa da kalsiyumun ruhsal dalgalanmaları azalttığı biliniyor. Süt stresli veya kaygılı ruh halinizi tersine çevirebiliyor. Bir bardak ılık süt içtikten sonra daha sakinleşmiş bir ruh haliyle uyuyabilirsiniz.


5) Tam Tahıllar
Karbonhidratlar doğal olarak beyinde serotonin hormonu salgılanmasını başlatarak ruh halinizi iyileştirir. Daha fazla lifli olan tahılların sindirilmesi daha uzun sürer ve daha yavaş hızda serotonin hormonu salgılanır. Kahvaltıda tüketeceğiniz bir kâse ılık tam tahıl gevreğiniz ve süt gün boyunca sakin kalmanıza yardım eder.


6) Badem, Fındık
B, E vitaminleri, tekli doymamış yağ asitleri ve magnezyum içeriği ile strese karşı savaşır. Vücuttaki oksidan molekülleri azaltır, kan basıncını düzenler.


7) Yeşil Biber
Stresi azaltmada C vitamininden zengin beslenmenin adrenalin seviyesini arttırdığı ama daha da önemlisi stresi azalttığı gözlenmiştir. Yeşil biber hepimizin bildiği C vitamini kaynakları olan portakal ve mandalinadan daha yüksek C vitamini içeriğine sahiptir.


8) Yaban Mersini
Antioksidan içeriği yüksek olan yaban mersini; C vitamini de içerdikleri için stresi azaltır, ruh halini düzeltir.

Bu yazıyı okuduktan sonra Aşk ve romantizmi artıran yiyecekler adlı yazımı da okumanızı tavsiye ederim..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin