Şarap ve yemek seçimi

1232

Mitolojide “tanrıların içkisi” olarak kabul edilen, Ömer Hayyam’ın methiyeler düzdüğü, bir içki: şarap…

Genellikle, kırmızı şarabın yanında kırmızı etler, beyaz şarabın yanında ise beyaz etler tercih edilir. Örneğin; kırmızı şarabın yanında rosto, kaburga veya fileto gibi yiyecekler tercih edilir. Beyaz şarabın yanında ise balık ya da hafif tavuk yemekleri uyumlu olur.

Tüketilecek yemek ne olursa olsun, şarabın tadını bastıracak şekilde çok baharatlı, ekşi ve sirkeli yiyecekler tercih etmekten kaçınılmalıdır.

Makarna da şarapla uyumlu yemeklerdendir. İçilecek şaraba göre makarna çeşitli soslarla renklendirilebilir. Tavuklu ve mantar soslu, fesleğen soslu, peynirli, kıymalı, domatesli başta olmak üzere farklı seçenekler değerlendirilebilir.

Ana yemek olarak adlandırılabilecek bu yemeklerin dışında, peynir de şarapla uyum sağlar. Hatta şarabın yanında sunulan peynir tabakları oldukça ünlüdür. Çeşitli beyaz peynirler ve kaşar peyniri tercih edilebilir. Bu peynirlerin sunumunun daha şık görünmesi ve lezzetinin artması için üzerine zeytinyağı gezdirip, kekik serpiştirebilir ve cherry domateslerle de süsleme yapılabilir.

Bazı çerezler de şarapla iyi bir uyum yakalar. Özellikle badem, kaju ya da fındık gibi kuruyemişler daha çok tercih edilir. Buna ek olarak dilimli doğranmış meyvelerden oluşan şık bir meyve tabağı da şaraba eşlik edebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin