Protein Diyeti Zayıflatır Mı?

551

Protein diyeti yalnızca protein içeren besinleri bulundurduğu için düşük kalorili diyet grubuna girmektedir. Kilo vermede düşük kalorili bir diyetin şart olması, proteinlere karşı olan ilgiyi de artırmış bulunmakta. Peki sadece protein içeren besinlerle beslenmek kilo vermede gerçekten etkili mi? Yazımızın devamında bunu öğreneceğiz…

Protein Diyeti Nedir?

Protein diyeti; yumurta, tavuk, yoğurt, kırmızı et, süt ve balık gibi yüksek protein içeren besinlerin tüketilmesini esas alan bir diyet çeşididir. Aynı zamanda içerisinde yüksek miktarda yağ ve karbonhidrat içeren besinler diyet listesinde yer almamaktadır. Protein diyeti ile kaybedilen kilolar ödem değil, yağ kütlesinin eritilmesiyle gerçekleşir. Protein diyeti yağ oranı düşük, karbonhidrat içermeyen, protein yönünden zengin gıdaların tüketilmesine dayanan kısa süreli bir diyet programıdır.

Protein Diyeti Zayıflatır Mı?

Vücudumuz, yüksek protein içeren besinleri parçalamak, sindirmek ve metabolizmaya katmak için daha fazla çaba sarfeder. Bu çaba için de yüksek miktarda enerji ihtiyacı duyar. Yani vücudumuz protein diyetinde daha fazla kalori yakar. Ayrıca protein içeren besinler midede daha uzun süre kalacak ve acıkmayı önleyecektir. Böylece protein diyeti yapan kişi kendini daha uzun süre tok hissedecektir. ‘Nutrition Metabolism’ dergisinde yayımlanan bir makalede, beslenme programlarında protein alımını %30 artırarak diyet yapanların günde yaklaşık 450 kalori daha az tükettikleri görülmüştür.

Ancak sadece protein içeren besinleri tüketerek kilo vermek hala araştırılan bir yöntemdir.

Diyette Protein Miktarı Ne Olmalı?

Sağlıklı ve dengeli bir beslenme programında protein miktarı, kişinin vücut ağırlığının her bir kilogramı için 0.8-1.2 (ort 1) gram arasında olmalıdır. Yani 80 kilo olan bir bireyin günlük protein ihtiyacı 64-96 gram arasındadır. Protein ihtiyacını hayvansal kaynaklardan alıyorsa 64 gram, bitkisel kaynaklardan alıyor ise 96 gram yeterli olacaktır.

Ancak yüksek proteinli diyetlerde bu miktar 150-160 grama kadar çıkmaktadır. Dikkat edilmesi gereken, aşırı protein alındığında ve egzersiz yapılmadığında bu, yağa dönüşüyor. Her öğün için 27-30 gramdan daha fazla protein alınmaması gerekiyor.

Bazı besinlerin protein içerikleri

  • 1 adet yumurta 6 gr
  • 1 adet yumurta büyüklüğünde köfte 6 gr
  • 50 gram yağsız peynir 10-12 gr
  • 200 ml süt 6-7 gr
  • 150 gr tavuk 25-30 gr

3 günlük protein diyeti listesine buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin