Polikistik over sendromlular için 5 adımda kilo verme

406

Pcos’lu kişiler diğer kişilere göre kilo almaya daha yatkın ve kilo vermede daha çok zorlanan kişilerdir. Aynı zamanda bu kişilerin tatlı ya da hamur işi gibi basit karbonhidratlara olan ilgisi diğer kişilere göre çok daha fazladır. Polikistik over sendromlu kişiler normal beden kitle indeksine sahip olmalı ve yağ oranları da normal aralıkta olmalıdır. Bunun için 5 adımda kilo vermenizi aynı zamanda da sağlıklı yaşamı hayat tarzı haline getirmenizi sağlayacak öneriler vereceğim.

1. Sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı haline getirmek

Yarın diyete başlamak diye bir terim artık rafa kalkıyor. Siz sağlıklı yaşamın zaten içindesiniz. Tabi ki aralarda kaçamaklar olacak fakat her zaman sonraki öğünde toparlamak şartı ile.

2. Egzersizi yaşam tarzı haline getirmek

Kimse her gün saatlerce koşular olan spor programlarına uzun dönemde uyamaz. O yüzden bunu Bir aktivite gibi düşünmek daha mantıklı gelebilir.

3. Glisemik indeksi ve glisemik yükü düşük besinler tüketmek

Glisemik indeksi yüksek tüm yiyecekleri hayatınızdan çıkarın’ demek oldukça saçma bir cümledir. Dönemlik diyet yapmadığınız için dönemlik hayatınızdan çıkan şeyler başka bir dönemde tekrar hayatınızda yerini alacaktır. Bu yüzden miktarını ve sıklığını azaltmak çok daha mantıklıdır.

4. Su ve yeşil çay içmeyi alışkanlık haline getirmek

Kış ve yaz ayları için bazı farklılıklar olabilir fakat hiç bir zaman 2 litrenin altına düşmemelidir. Kaynar suyu bir kenara alıp buharının geçmesini bekleyin ve üzerine yeşil ya da beyaz çay eklemesi yapıp içine kabuk tarçın limon nane gibi damak tadınıza göre eklemeler yapın.

5. Kaliteli besin tüketimini alışkanlık haline getirmek

Sizi doyuracak gözünüze ve gönlünüze hitap eden gerçek gıdalar tüketin. Kızartmadan vazgeçip damak tadınızı fırında, ızgara, haşlama ya da yağsız kızartmaya çevirebilirsiniz. Kuru baklagiller ve tam tahılları tüketmeyi ihmal etmeyin. Paketli gıdaları nadir olarak tüketin ve bu alışkanlıklarınızdan vazgeçin. Sağlıklı yaşamınıza kaliteli yağları mutlaka ekleyin. Bunlar keten tohumu, fındık, yer fıstığı, badem, ceviz, zeytin ve avokadodur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin