Paleo Diyeti Nasıl Yapılır?

654

Bu diyete başlamadan önce, bunun bir detoks yada fazla kilolardan kurtulup “elveda” diyeceğiniz bir beslenme programı olmadığını bilmeniz gerekir. Aynı o taş devri insanları gibi sağlıklı ve kuvvetli bir bedene sahip olmak için bir yaşam tarzı haline getirilmesi gereken bir diyet türüdür. Bu yüzden bazı kuralları bilmemizde fayda var…

1 Sınırlı karbonhidrat

Paleo diyetinin ilk kuralı günlük karbonhidrat tüketimini olabildiğince kısıtlamaktır. Hamur işleri, unlu mamüller, şeker ve nişasta içeren herşey bu diyette tüketilmemesi gereken gıdalar arasında. Karbonhidratsız kalmazsınız korkmayın, meyve ve sebzeleri istediğiniz kadar tüketebilirsiniz 🙂

2 Proteine dikkat

Poleitik çağ tasvirlerindeki figürler hep kaslı, atletik değil mi? Çünkü o zamanlar insanlar gün boyu ayakta kalabilmek ve yaşam mücadelesi verebilmek için, besin ihtiyaçlarının %30’unu proteinlerden karşılayıp bol bol hareket ediyorlardı. Yalnız burada dikkat edilecek kısım; protein kaynağı olarak doğal koşullarda yetişmiş hayvansal kaynakları kullanmak.

3 İşlenmiş gıdalara hayır

Adı üstünde taş devri… İlkel beslenme… O zamanlar market raflarını süsleyen renkli renkli ışıl ışıl ambalajlı gıdalar yok tabi. Eğer paleo diyetine başlayacaksak bizim de o süslü gıdaları hayatımızdan çıkarmamız gerekiyor.

Bol lif

Özellikle yüksek protein oranı içeren diyet türlerinde ( paleo da olduğu gibi) vücudun asit-baz dengesini korumak ve sindirim sistemini rahatlatmak amacıyla bol miktarda lif tüketmek gerekmektedir. Bu yüzden paleo diyeti yapanlar bol bol yeşillik ve nişasta içermeyen sebze / meyveler tüketmelidir.

İyi yağlar

Paleo diyetinin temel esaslarından biri de tüketilen besinlerin olabildiğince doğal olmasıdır. Bu yüzden bu diyet kapsamında ay çiçeği, kanola, margarin ve mısır özü yağı gibi yağları tüketmemeniz gerekiyor. Bunlar yerine tekli doymamış yağlara örnek verebileceğimiz zeytinyağı, ceviz yağı ve susam yağını tercih edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin