Paleo Diyeti Kas Yapar Mı?

573

Paleolitik Çağ milattan önce 10 binlere kadar uzanmaktadır. O zaman ki beslenme şartlarında hazır gıdalar haliyle yoktu. Ayrıca insanlar yerleşik hayatta olmadığı için tarım da gelişmiş değildi. Haliyle insanlar protein ve yağ ağırlıklı besleniyordu. Karbonhidratları ise sadece meyve sebzelerden çok az bir miktarda alabiliyorlardı.

Paleolitik Çağ insan figürlerine baktığımız da hepsi de kaslı ve güçlü kuvvetli insanlar… Peki biz de o insanların tükettiklerini tüketerek mağara adamları gibi kaslı olabilir miyiz?

Evet aslında olabilirsiniz… Ama kaslı bir vücuda sahip olmak için en iyi diyet paleo diyeti diyemem. Paleolitik çağ insanları kaslı ve güçlülerdi evet ama o insanların amacı kas yapmak yada kilo vermek değildi. Yaşam mücadelesi verdiler, ordan oraya koşturdular ve zayıf olanlar hayatta kalamazken daha güçlü olanlar karşımıza bu şekilde çıktı.

Peki kaslı vücut için neden en iyi diyet paleo diyeti değil? Çünkü spor salonundaki yüksek ağırlıkların altına girip kaldırmak için bize karbonhidrat gerekli. Paleo diyetinde vücudumuz da çok az miktarda karbonhidrat var ve o da meyve sebzelerden gelen basit karbonhidrat. Ama bizim kas yapmamız için aldığımız kalorinin harcadığımızdan fazla olması gerekir. Paleo diyetinde ise maksat kilo vermek ve daha sağlıklı olmak. Paleo diyeti ile aldığımız kalori miktarı ve cinsi spor salonundaki ağırlıkları kaldırmaya yetmeyecektir. O yüzden bu diyet kas yapmak için en iyi diyet değildir…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin