Çin’de Yeni Bir Virüs Görüldü: Hanta Virüsü!

365

Çin’de korona virüsünün ardından yeni bir virüs görüldüğü iddia ediliyor. Çin’in Yunnan kentinde bir kişinin otobüste hayatını kaybetmesi ve yapılan incelemelerde ölen kişinin hanta virüsü taşıdığı belirlenince otobüsteki yolcular karantina altına alındı.

Çin’de ortaya çıkan ve dünyaya yayılan korona virüs yüzünden 17 bin 138 kişi hayatını kaybetti.İnsanlar daha korona virüsünü atlatamadan ikinci bir virüsle endişe duymaya başladılar. Sosyal medya kullanıcıları korona virüsün ardından yeni bir salgın olabileceği endişesini yaşıyor.

Hanta Virüsü Nedir?

Griple benzer belirtiler gösteren hanta virüsü kemirgenler yoluyla insanlara bulaşıyor ve öldürücü olduğu ifade ediliyor.

Hanta virüsü bulaşan kişilerde; ateş, titreme, öksürük, solunum sıkıntısı, bulantı ve kusma, kol, baş ve bel ağrıları, bulanık görme, böbreklerde fonksiyon bozukluğu, deri ve ciltte kanamalar gibi belirtilerin görüleceği ifade ediliyor.

Hanta Virüs Salgını Olur Mu?

“Hantavirüs Akciğer Sendromu (HPS)” hastalığı yapan virüs, farelere, fare tükürüğü veya idrarı ile temas eden insanlara bulaşıyor. İnsandan insana bulaşma gerçekleşmediği için bir salgın tehlikesi yaratmıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin