Milli İçeceğimiz Şalgam Suyunun Faydaları

392

Severek tükettiğimiz şalgam suyunun faydaları nelerdir? Şalgam suyu içeriğindeki mineraller bakımından bir çok hastalığa iyi geliyor. Hem çok lezzetli hem çok sağlıklı olan şalgam suyu hangi hastalıklara iyi geliyor? işte bir çok yiyeceği yanında tüketilebilen şalgam suyunun faydaları…

Severek tükettiğimiz şalgam suyunun faydaları nelerdir? Şalgam suyu içeriğindeki mineraller bakımından bir çok hastalığa iyi geliyor. Hem çok lezzetli hem çok sağlıklı olan şalgam suyu hangi hastalıklara iyi geliyor? işte bir çok yiyeceği yanında tüketilebilen şalgam suyunun faydaları…

Şalgam suyu veya kısaca Şalgam Turpgiller ailesine ait bir bitki olan şalgam ile yapılan, Çukurova’ya özgü bir içecektir. Bir tür pancar olan “şalgam bitkisi” ve “siyah havucun” su ile karıştırılıp, tuz da ilave edilmesiyle yapılır. Bu karışım, mayalanması için belirli bir süre bekler ve o sürenin sonunda şalgam suyu haline gelir. Anavatanı Adana olarak bilinen şalgamin patenti Tarsus’tadır. Adana, Mersin ve Osmaniye başta olmak üzere birçok güney ilinde yaygın olarak tüketilir. Kırmızı renkli, bulanık görünüşlü ve ekşimsidir. Acılı ve acısız çeşitleri mevcuttur. Şalgam suyu Adana’da sadece şalgam diye söylenmekte olup kebap yemekleri birlikteliğinde vazgeçilmez bir içecektir. Adana ve Mersin’de özellikle dört mevsim sokak satıcıları tarafından satılmaktadır. Adana’da, yöreye has içeceklerdendir.

Şalgama acı olarak genellikle acı süs biberi turşusunun suyu kullanılır. Damak tadına göre 1/3 ila 1/6 oranında şalgama katılabilir. Ancak şalgam acısıyla karıştırıldıktan sonra fazla bekletilmemelidir, şalgam bozulabilir. O yüzden acıyı şalgamı içmeden hemen önce katmak daha iyi olur. Şalgamla beraber siyah havuç ikram edilir. Bu siyah havuç, şalgamla verildiği takdirde “tane” olarak adlandırılır. Mayalanma sürecine de dahil olmuş bu siyah havuçlar, şalgam suyunun içinde dururlar. Şalgam’ın Çukurova’da yaygın olarak tüketilmesinin önemli sebeplerinden birisi de bölgenin hava şartlarının, şalgamın mayalaması için uygun olmasıdır. Yazın bir haftada mayalanan şalgam, kışın bir-iki ay içerisinde mayalanmaktadır. Mayasının ideal şekilde tutması ise sadece Çukurova’da mümkün olmaktadır.

Şalgam Suyunun Faydaları

İştah açıcı özelliği ile kilo almaya yardımcı olur.

İçeriğinde bulunan laktik asit sayesinde sindirimi kolaylaştırır.

Kan dolaşımı için faydalı ve iltihaplanmaların azalmasına yardımcıdır.

Sağlıklı hücrelerin kanserli hücrelere dönüşmesini engeller ve kanseri önler.

Mide ve karaciğere için faydalıdır.

Zengin kalsiyum, potasyum ve demir kaynağı olduğu için kemik ve dişleri kuvvetlendirir.

İnflamasyonla mücadeleye yardımcıdır.

İçerdiği A-B-C vitaminleri sayesinde kalp, damar, göz sağlığı ve göz tansiyonu için faydalıdır.

Vücuttaki toksinleri atar.

Kolesterolden uzak tutar.

İdrar söktürücü özelliği vardır.

Sigara kullananlarda A Vitamini eksikliğini gidermeye yardımcı olur.

Akciğer ve bronşları temizler. 

Boğaz iltihaplarına iyi gelir. 

Amfizem ve diğer akciğer rahatsızlıkları gibi ciddi durumların önlenmesine yardımcı olur.

Böbrek taşının düşürmeye yardımcı olur. 

Güçlü bir antioksidan özelliği bulunan ve tam bir C vitamini deposu olan şalgam suyu vücut bağışıklığını güçlendirir.

Beyaz kan hücre oluşumunu arttırır.

Apse, dolama, kan çıbanı ve egzamaya iyi gelir.

Şalgam suyunun zararları nelerdir?

Her şeyin olduğu gibi şalgam suyunun da azı karar çoğu zarar. Fazla içilmesi yarardan çok zarar getirebilir. İçeriğinde fazla tuz bulunması nedeni ile tansiyon hastaları için zararlıdır. Tiroit, mide ve bağırsak hastalarının dikkatli tüketmesi tavsiye edilir. Bünyesi hassas olanların kontrollü içmesi gerekir. Midede yanma ve ağrıya neden olabileceği için gastriti olanların dikkatli tüketmesi gerekir.

Şalgam suyu zayıflatır mı?

Acılı şalgam suyu göbek bölgesindeki yağları eritmekte oldukça etkilidir. Şalgam içerisinde bulunan siyah havuç ve sarımsak yağı, yağ yakımına katkı sağlar. Göbek yağlarından kurtulmak için sabah aç karnına 1 bardak acılı şalgam suyu içmek yeterli olacaktır. Ayrıca zengin lif kaynağı olan şalgam midede tokluk hissi oluşturarak zayıflamayı hızlandırır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin