Maden Suyu Zayıflatır Mı?

256

Maden suyu, içeriğindeki mineraller özellikle de bikarbonat sayesinde sindirimi kolaylaştırır. Mide asidini nötralize ederek mideyi rahatlatır ve sindirime yardımcı olur. Dolayısıyla zayıflamak için diyet yapanlar rahatlıkla kullanabilir. Peki gerçekten maden suyu zayıflatır mı?

Soda veya maden suyu içmek mideyi daha çabuk doldurur ve fazla kalori almayı engelleyerek zayıflama da büyük bir katkı sağlar.

Ayrıca soda kalorisiz olduğu için diğer içeceklere göre büyük bir avantaj sahibidir. Mesela bir kutu kola yaklaşık 150 kaloriye sahipken, sodada bu miktar 0’dır. Yani yemeklerinizin yanında kola veya diğer asitli içecekleri tüketmektense seçimini soda yönünden yapmak hem zayıflamanıza yardımcı olacak hem de sindiriminizi rahatlatacaktır.

Ancak soda seçiminizi yaparken yapay tatlandırıcılı olanlardan uzak durmanızda fayda var. Piyasada limonlu, sade, meyveli pek çok soda çeşidi bulunmaktadır. Birçok marka sodalarında portakal, limon, karpuz gibi tatlar kullanıyor. Bunları tercih etmektense sade soda alıp, yanında portakal yada limon dilimleri ile birlikte tüketebilirsiniz.

Soda, maden suyu ile zayıflamak için ipuçları

  • Sodayı, yemeklerin yanında kola, meyve suyu gibi içeceklerin yerine kaloriyi kısmak için kullanabilirsiniz. ( Bir bardağın yarısına meyve suyu, yarısına soda koyup kaloriyi yarı yarıya azaltabilirsiniz.)
  • Eğer bağırsak hastalığınız varsa mutlaka doktorunuza danışmalı, soda tüketimini ona göre ayarlamalısınız. Çünkü sodada bulunan karbondioksit, gaz ve şişkinliğe sebep olarak düzensiz bağırsak hareketlerini daha da sıkıntıya sokabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin