Kışın Neden Kilo Alırız, Kilo Almamak İçin Ne Yapmalıyız?

1270

Uzuun uzun geceler, soğuk mu soğuk havalar… E insanlar haliyle dışarı pek çıkıp da hareket edemiyor. Dışarı çıkanlar da hop kapalı alışveriş merkezlerinde alıyor soluğu. Ya da sıcacık yanan ısıtıcının altında kahvesini yudumluyor. Bir yandan da vücudumuz ısısını korumak için yağ depolamaya başlıyor. Hatta bunun için de yüksek kalorili yiyecekleri bize hedef gösteriyor, canımız onları çekiyor. Hal böyle olunca kilo almak kaçınılmaz dimi? Peki biz ne yapmalıyız? Baksana kendi vücudumuz bile bize oyun oynuyor…

Uyku Düzeni

Aslında kış aylarında uykumuz yaza göre çok daha düzenlidir. Ama yaptığımız bir hata var, o da gece yatmadan önce birşeyler atıştırma isteği. Yatmadan 3-4 saat önce birşeyler yemeyi bırakırsak, kilo alma problemini çözmeye bir adım yaklaşmış olcaz.

Gün İçinde Düzenli Beslenme

Gece atıştırmalarının en büyük sebebi gündüz beslenmemize dikkat etmeyişimizdir. Gündüz ana ve ara öğünlerimize dikkat edersek gece daha az acıkırız.

Su

Kış aylarında pek terlemediğimiz için su içmeyi unutuyoruz. Susuzluk hissi de öyle bir his ki unuttuğun zaman bir daha aklına bile gelmiyor. Kış aylarında su tüketimimize dikkat etmemiz sağlığımız için önemli olduğu kadar kilo almama konusunda bize yardımcı olacaktır.

Tok Tutan Besinler

Mevsiminde yetişen taze sebze ve meyve, tahıllı ürünleri tüketmek gerekmektedir. Öğünlerde yemeğin yanında salata tüketilmesi önerilmektedir. En iyi kış sebzeleri adlı yazımı okumanızı çok isterim 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin