Kilo Almanıza Sebep Olan 5 Sabah Alışkanlığı

363

Kilo vermeye kararlı olan kişiler çeşitli diyet programları ve beslenme düzenindeki miktarlarını değiştirerek uğraş vermektedirler. Fakat birçok kişinin yanıldığı nokta sadece yemek seçerek ve yeme miktarını azaltarak kilo vermek mümkün değil. Bununla birlikte kilo vermek için yapılması gerekenler arasında ilk sırada günlük rutin hayatınızdaki bir takım alışkanlıklarınızı da gözden geçirmek olacaktır.

KİLO ALMAYA SEBEP OLAN 5 SABAH ALIŞKANLIĞI

Sabah kahvaltıda yediklerinizden tutun tutun uyku düzeninize ve daha birçok farklı günlük alışkanlıklarınızı göz ardı ederek kilo verebilirsiniz. Günlük alınan kalori miktarı ve tüketilen besinlerin büyük bir etkisi bu alışkanlıklara bağlı olmaktadır.

Uyku Düzensizliği

Uyku düzensizliği kilo almaya yarayan önemli bir etkendir. Gerekilen öneriler kapsamındaki az veya fazla uyuma standartlarını aştığınız takdirde kilo problemleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Sağlık bir şekilde kilo vermek veya beslenme düzeninize ek olarak kontrollü bir yaşam sağlayabilmek adına günlük bazda önerilen uyku saati 8 saat olmaktadır.

Gün Işığı

İnsan vücudunun sağlığı için sabah uyandıktan hemen sonra gün ışığına ihtiyaç duymaktadır. Temiz hava ve gün ışığı metabolizmayı olum yönde etkilemektedir. Aynı zamanda bağışıklık sistemine de faydası vardır.

Düzensiz Kahvaltı

Her sabah yapılan düzenli kahvaltı seansı ile birlikte güne zihinde başlanılmaktadır. Düzenli bir şekilde yapacağınız bir kahvaltı öğünü sayesinde gün içerisinde alacağınız besinlere dayalı olarak kalori ve sindirim sistemindeki etkileri yüksek tutmaktadır. Gün boyunca metabolizmanızın hızlı çalışmasını sağlar. Aynı zamanda düzenli ve yeterli kahvaltı güne pozitif başlamanızı sağlayacaktır.

Kilo Kontrolü

Sabah uyanır uyanmaz kahvaltıdan evvel ilk olarak kilo kontrolünüzü yapmalısınız. Tartılarak alacağınız sonuç neticesinde gün içerisinde bilinçli veya bilinçsizce tüketim yapmanız halinde gün sonuna dayalı olarak net bir tartılma doğrultusunda takip altında tutabilirsiniz. Kilonuzu doğru bir şekilde bilmeniz oldukça önemli olmaktadır. Sabah tuvalete çıktıktan sonra bir bardak ılık su içip tartılmak size en doğru sonucu verecektir.

Yeteri Kadar Sıvı Tüketimi

Güne başlarken kahvaltıdan hemen önce birkaç bardak su tüketimi metabolizmayı hızlandırarak sindirim sistemini güçlü tutmaktadır. Bu yol aynı zamanda böbrek sağlığı içinde oldukça önemlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin