Ketozis Moduna Geçtiğini Nasıl Anlarsın?

620

Vücudumuzun ketozise geçtiğini, eczanelerde satılan aynı zamanda internetten de sipariş verebileceğimiz “keton stribi”ile öğrenebiliriz. Kan şekerimizi ölçtürmek de keton moduna geçip geçmediğimizi anlamamızda bize yol gösterecektir. Ancak bütün bunlara gerek kalmadan doğal yollarla gözlemleyebileceğimiz bulgular da vardır. Onlar ise şöyle;

İdrar Sıklığı

Vücudumuz yağları yakmaya başladığında keton cisimcikleri ortaya çıkacaktır. Bunlar ise idrar yolu ile atılacağından, normalden daha fazla tuvalete gitme ihtiyacı duyacağız.

Ağız Kuruluğu

İdrara sık çıktıkça vücudumuzdan su ve elektrolit kaybedeceğiz. Bu da bizim ağzımızda kuruluğa yol açacaktır. Bol bol su içerek kaybettiğimiz suyu yerine koyabiliriz. Elektrolit kaybı için ise aşırıya kaçmadan turşu tüketebiliriz.

Nefes Kokusu

Ketozise girdikten sonra bizim canımızı sıkacak olan bir durum ağzımızın aseton gibi kokması. Sebebi tam olarak yağların yakımıyla ortaya çıkan ve bir keton cisimciği olan aseton. Ama merak etmeyin ağız kokusu bir süre sonra geçecektir.

Açlık Hissinde Azalma, Enerjide Artış

İşte ketozisin en mükemmel göstergesi de bu. İlk başlardaki gibi çok acıkmayacaksın ve enerjin de daha uzun süre yetecek. Çünkü daha çok enerjin olacak…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin