Ketojenik Diyette Ketozis Moduna Nasıl Geçilir?

930

Aslında ketojenik diyet yaparken ketozis moduna geçmek için acele etmeye gerek yok. Ama insanlar karbonhidrat tüketmeme de zorlandıkları için bu aşamayı çabucak geçmek istiyorlar. İşte size keto moduna girmede yardımcı olacak tavsiyeler…

Karbonhidratı kısıtla

Diyetin en öneli unsuru bu. Günlük aldığımız karbonhidrat oranı 20 gramı geçmemeli.

Proteini de kısıtla

Protein gereğinden fazla tüketildiği zaman, fazlası glikoza dönüştürülebiliyor. Böyle olunca ketozis moduna geçemiyoruz. O yüzden günlük proteinden aldığımız kalori oranı da %25’i geçmemeli.

Yağlara takılma

Bizlere yıllarca yağlı yiyecekler hep zararlıymış gibi, diyet yaparken yağlardan uzak durmamız gerekiyormuş gibi empoze edildi. Bu yüzden bu algıyı değiştirmek de biraz zaman alıyor. Ama bizim ketojenik diyetteki olayımız bu. Yağlar sağlıklı ve organik olduğu sürece kafana takma…

Su iç

Su tüketimi her zaman önemli ama en önemli olduğu kısım belki de burası. Yağları enerji kaynağı olarak tüketmemiz için bedenimizin asla susuz kalmaması gerekiyor. O yüzden günde 10 bardak su içmemiz ketozis moduna girmemizde bize oldukça yardım edecektir.

Atıştırmalıklara dikkat

Ketojenik diyetin başlarında sık sık şeker düşmesi yaşayabilirsin. Bu sırada elin yüksek karbonhidrat içeren atıştırmalıklara gitmezse kilo vermen kolaylaşacaktır.

Oruç

Bütün gün yemek yeme yerine günün 8 saati içerisinde yemek yemeyi deneyebilirsin.

Mutlaka egzersiz

Günde yaklaşık 20 dk’lık yürüyüşler her zaman kilo ve kan şekeri kontrolünde önemli bir meseledir. Ama daha ağır egzersizlere bulaşacaksanız bu da günlük kalori ihtiyacınızı artıracaktır. Bu konuda dikkatli olmak lazım çünkü fazladan karbonhidrat tüketmek bizi hedefimize ulaşmakta geriye atacaktır.

Ketozis Moduna Geçtiğini Nasıl Anlarsın?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin