Kahve Yararlı mı, Zararlı mı?

662

Kahve özellikle batı toplumlarında günlük yaşamın vazgeçilmez içeceklerindendir. Peki kahvenin metabolizma üzerindeki etkileri nelerdir? Kahvenizi alın ve arkanıza yaslanın, yazının sonunda ise kahve yararlı mı yoksa zararlı mı siz karar verin.. 🙂

Yapılan bir araştırma günlük kahve alışkanlığının metabolizmayı düşündüğümüzden çok daha kapsamlı bir şekilde etkileyebileceğini göstermekte. Bu etkileri özellikle içinde bulunan, bir santral sinir sistemi stimülatörü (uyarıcı) olan kafeinden kaynaklanıyor.Kahvenin içerdiği kafein miktarı, çekirdeğin türü, olgunluğu, kavurma ve demleme işlemleri gibi pek çok parametreye bağlıdır. Bu nedenle piyasadaki çeşitli kahveli içecekler kafein miktarı açısından geniş bir yelpazade dağılım göstermektedirler.

Kahve bolca antioksidan içerir ve bu antioksidan maddeler vucüdun ihtiyacı olan B2 vitaminin %11`ini, B5`in %6 sını, manganez ve potasyumun ise %3 ünü karşılar.

Kafein doğada 63 den fazla bitkide bulunur. Merkezi sinir sistemi stümülanı solunum sistemi sitümlatörü, kalp hızı arttırıcı ve idrar söktürücü etkileri mevcuttur. Kolanın kafein nedeniyle bağımlılığı yaptığı söylenir. Fakat kolalı içeceklerde 330 ml’ de 33 mg cafein var iken aynı büyüklükteki kahvenin içindeki kafein miktarı 112 mg dır.

İçeceklerin İçindeki Kafein Oranları:

Filtre Kahve: 60 mg

Kuru Kahve : 42 mg

Çay: 28 mg

Kolalı İçeceklerde :13 mg

Kahve içmek yağ yakımına da yardımcı oluyor. Araştırmalar kahve içmenin metabolizmayı %3 ila 12 arttırdığını göstermektedir.

Ağır kahve tüketimi olan 47 yetişkinin katıldığı başka bir çalışmada, bu kişilerin vücutlarında 100’den fazla metabolitin kan düzeyleri değişmiş bulundu. Bu, kahve içtikten sonra değişen metabolitlerin geniş bir kimyasal aralıkta olduğunu ifade ediyor.

Araştırmacılar, etkilerin çoğunun beklendiğini, ancak birkaçının şaşırtıcı olduğunu söyledi.

Tüm bunların anlamı ne? Bu net değil.

Araştırmacılar,gönüllüleri bir ay boyunca kahve içmekten alıkoydular, sonra gelecek ay günde dört bardak ve bir sonraki ay sekiz bardak içmelerine izin verdiler. Kan örnekleri her ayın sonunda toplandı.

Cornelis, genel olarak, kahve tüketiminin metabolizmada beklenen birçok değişikliği tetiklediğini söyledi.

Ancak ekibi, önceden bilinmeyen bazı etkileri de tespit etti. Endokannabinoid değişikliklerinin yanı sıra, steroid sistemi ve yağ asidi metabolizması ile ilgili bazı metabolitlerde kaymalar olmuştu. Steroid sistemi; kolesterol, testosteron ve östrojen gibi hormonları içerir.

Bununla birlikte Steroid sistemindeki değişikliklerin, insanların sağlığına tam olarak nasıl etkileri olduğu bilinmemektedir.

Cornelis, “Bunun, ayrı bir hipotez üreteceğini umuyoruz” dedi. O, gelecekteki çalışmaların kahve ve endokannabinoid metabolitleri arasındaki bağlantıyı, örneğin kahve içenlerde neden bazı hastalıkların daha düşük risklere sahip olduğunu açıklamaya yardımcı olup olmadığını anlamak için kullanabileceğini açıkladı.

Cornelis, endokannabinoid sistemin bir dizi vücut fonksiyonunu düzenlemeye yardımcı olduğunu belirtti. Bunlar arasında tansiyon, uyku, iştah ve kalori verme de bulunuyor. Kahve daha iyi kilo kontrolü ile bağlantılıydı ve endokannabinoidler üzerindeki etkilerinin bazı rolleri olduğunu söyledi. Kahvenin etkilerinin marihuananın tersi olduğunu da ekledi.

Şimdilik, bulgularla ne yapacağımızı bilmek zor olsa da, olası faydalar arasında; Parkinson hastalığı, diyabet, multipl skleroz ve belirli kanser türlerinin görülme sıklığının azalması gösteriliyor.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin