Kadınlar İçin En İyi Diyet Programları

800

Mükemmel diyet programını bulmak çok dikkatli bir yaklaşım gerektirir. Üstelik kadınlar, diyet konusunda çok fazla seçeneğe sahiptir. Bir kadın için belli bir diyet programı bulmak samanlıkta iğne bulmaya benzer. Ancak bu meşhur iğne bulunduğunda ödülleri muazzam olacak. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda diyet programı var. Aşağıda bahsettiklerim bunlardan sadece birkaç tanesi..

Düşük Karbonhidrat Diyeti

Düşük karbonhidrat diyeti, günlük 100 gramdan az karbonhidrat tüketilen ve ihtiyaç olan kalorinin büyük kısmının yağlardan karşılandığını bir beslenme tarzıdır. Düşük karbonhidrat diyeti insülin direnci yada tip-2 diyabete sahip bireyler için tedavi edicidir.

Açlığı azaltmasının yanında, insülin direncini yenmesi, bedenin enerji kaynağını karbonhidratlardan yağlara çevirmesi ile kilo vermeye ciddi şekilde yardım eder. Ayrıca kalp damar hastalığı riski oluşturan LDL (kötü kolesterol),trigliserit ve tansiyon düşüklüğü, HDL (iyi kolesterol) yüksekliği, karın bölgesindeki yağlanmanın azaltılmasına yardım eder.

Düşük karbonhidrat diyeti nasıl yapılır?

Vejetaryen Diyeti

Vejetaryen beslenmede diyetin temelinde kırmızı et, kümes hayvanları ve balık gibi hayvan etleri yerine tahıllar, kuru baklagiller, soya, sebzeler, meyveler ve yağlı tohumlar gibi bitkisel kaynaklı besinlerin tüketilmesi gelmektedir.

Genelde vejetaryen olan bireyler için gerekli proteini karşılamakta sorunlar yaşanmaktadır. Meyveler dışındaki diğer bitkisel kaynaklı besinler çok az miktarda olsa da protein içeriğine sahiptirler. Hayvansal kaynaklı besinler proteinin iyi kaynaklarıdır ve bu kaynaklar kullanılmadığı için diyette kuru baklagillere, yağlı tohumlara, tahıllara ve sebzelere yer vermek önemlidir.

Kolesterol Düşürücü Diyet

Kolesterolü düşürülmüş beslenme planı, yani kolesterol diyeti ile kan kolesterol ve LDL kolesterol değerleri normalin üstünde ise tercih edilebilir. Günlük beslenmede alışkanlık haline getirilebilecek, yüksek kolesterolün düşmesine yardımcı beslenme şekilleri de vardır. Akdeniz diyeti, vejetaryen diyet ve DASH diyeti gibi beslenme şekilleri bunlara örnek verilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin