Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler

494

Öncelikle kabızlığın altta yatan sebebini değerlendirmek lazım.

Lifli Gıdalar

Diyetinizde tam tahıllı karbonhidratlara yer verin. Kurubaklagiller özellikle iyi lif kaynağıdır. Ayrıca mevsime uygun sebzeler ister salata olarak ister sebze yemeği olarak mutlaka diyetinizde yer almalıdır. Mevsim meyvelerini de iyice yıkayıp temizleyerek tüketebilirsiniz.

Yeteri Kadar Sıvı

Sıvı tüketiminin yeterliliğini kendiniz değerlendirin. Ayrıca maden suyu, meyve suyu, ayran gibi içecekler sıvı yerine geçerken çay ve kahvenin sıvı yerine geçmediğini unutmayın. Aynı zamanda bu kafeinli içecekler ve alkol diüretik olduğu için vücudumuzdan sıvı kaybetmemize sebep olacaktır. Sıcak havalarda terleme ile sıvı kaybederiz ve bol bol su tüketmeye çalışırız. Ancak genel olarak soğuk havalarda bu konu üzerinde durulmamaktadır. Kış mevsimlerinde de bol bol sıvı tüketmeye çalışmalıyız.

Dengeli Protein

Protein eksikliği, karbonhidrat yada yağlarla doldurulamaz. Bu yüzden uzun süreli eksik proteinle beslenmek kas kayıplarına, bağışıklığın zayıflamasına ve birçok sağlık bozukluklarına sebep olabilmektedir. Diğer taraftan özellikle spor yapan gençlerde aşırı protein alımı söz konusu olabiliyor. Bunun sonucu olarak da kabızlık problemi görülmektedir. Yani diyette protein tüketiminin dengeli olması oldukça önemli bir konudur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin