İsveç Diyeti Nedir?

414

Amerikan Kalp Vakfı’nın kilo vermesi gereken kalp hastalarına uyguladığı bu diyet metabolizmayı tamamen değiştirmekte ve kaybedilen kiloların 2 yıl boyunca geri alınmasını engellemektedir. İsveç diyetini diğer diyetlerden ayıran en büyük özelliği ise haftada 7-20 arası kilo vermenin mümkün olmasıdır. Diyetin 13 günden daha uzun sürdürülmesi önerilmez ve tekrar uygulanması için de aradan 3 ay geçmesi gerekmektedir.

Belirli kuralları olan İsveç Diyeti kurallara uyulduğu takdirde oldukça başarılı sonuçlar verir ve sağlık yönünden de bir sakıncası olmadığı söylenir. Ancak diyet sürecinde belirli kurallara uyulmazsa başarılı sonuçlar almak mümkün olmayacaktır.

Kalp hastaları ve acilen kilo vermesi gereken diğer kişilerin başvurduğu bu diyette günde en az 2 litre su içilmelidir. 13 gün süren isveç diyetini 6. gününde bırakabilirsiniz. Ancak tekrar başlamak için aradan 6 ay geçmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Kısa sürede hızlı kilo vermenin sağlıksız olduğu artık herkes tarafından bilinmekte. İsveç diyeti belli kurallara uyulduğu takdirde kısa zamanda hızlı kilo vermeyi sağlamakta ve ayrıca sağlık yönünden herhangi bir risk teşkil etmemektedir. Metabolizma üzerinde bir takım değişiklikler yapan isveç diyeti ile verilen kilolar 2 yıl boyunca geri alınmamaktadır.

Ancak kalp hastalığı başta olmak üzere bazı sağlık sorunu olanların bu diyete başlamadan önce mutlaka doktoruna ve diyetisyenine başvurmalıdır. Ayrıca hamilelerin, sağlık sorunu olanların ve 35 yaş üstü olan bireylerin isveç diyetini yapması önerilmemektedir. Bu kişilerin öncelikle doktorlarına danışmaları ve sağlık durumlarına uygun olarak belirlenen diyet programını uygulamaları önerilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin