Günlük Hayatın Stresine Karşı Sinir Sistemimizi Destekleyecek Besin/Çaylar

848

Yoğun ve yorucu günlerde bedenimiz kadar sinir sistemimiz de yıpranmaktadır. Hangimizin yıpranmıyor ki? Sinir sistemimiz; duygularımızı, hareketlerimizi ve düşünsel faaliyetlerimizi düzenler. Bu nedenle sinir sistemimizin sağlıklı olması şarttır. Aksi durumda kramp, çarpıntı, kaygı, depresyon hatta felç gibi hastalıklar ile tanışabilirsiniz. İşte sinir sistemimi güçlendirecek besin ve çaylar…

1- Papatya Çayı

Doğal tadının yanı sıra falıyla da ünlü olan papatya vücuda çeşitli yararlar sağlayan popüler bir bitkidir.. Papatya çiçeklerinin toplanıp kurutulmasıyla elde edilen papatya çayı, rahatlatıcı özelliği ile gerginliği giderir. Ayrıca ağrı kesici özelliği de bulunan bu çayı günde üç fincan kadar içebilirsiniz.

2- Fesleğen Çayı

Anavatanı Asya olan eşsiz kokusu ve yemeklere verdiği lezzet ile bilinen fesleğen bitkisinin çayı da oldukça lezzetli ve faydalı bir besindir. Evlerde güzel koku vermesi için yaygın bir şekilde bulundurulur. Fesleğen yiyecekleri, sosları ve çorbaları süslemek için kullanılır.  Ayrıca sinirsel mide sorunlarınıza çare olur. Bu çayın ana öğünlerden sonra içilmesi önerilir.

3- Nane

Nane tıbbi özellikleri nedeniyle yüzlerce yıldır kullanılmaktadır. İki düzineden fazla türü ve nane ve nane içeren yüzlerce çeşidi vardır. Sinir sistemini onarma özelliği bulunan bu şifalı bitkinin hafızaya ve baş ağrılarına da iyi geldiği bilinir. Nane sahip olduğu koku ile sinir sistemini uyarır. Kaygı bozukluğu ile savaşmaya da yardımcı olur. Bu hoş kokulu bitkiyi ister salatalarınızda isterseniz de çay olarak tüketebilirsiniz.

4- Yaban Gülü

Adı her ne kadar yaban gülü olsa da sinirsel mide ağrılarınıza ve sinir sisteminize dost bir bitki. Çayını yaparak günde iki fincana kadar tüketilebilirsiniz.

5- Kedi Otu

Çayı yapılarak tüketilebilen kedi otu sinir sisteminizin düzenli çalışmasına katkı sağlar.

6- Sarı Kantoron

Sarı kantaron, Avrupa, Batı Asya ve Kuzey Afrika kökenli olduğu düşünülen, fakat şimdi dünyanın birçok yerinde yaygın olarak bulunan bir bitkidir. Tıp alanında en çok araştırılan bitkilerden biridir. Çiçek açan üst kısımları tıbbi özellikleriyle bilinir ve baş ağrısı, böbrek sorunları ve nörolojik hastalıklar için yüzlerce yıllık bir geçmişi vardır.  Depresyon tedavisinde önemli etkiye sahip olan bu bitkinin günde iki defa çay formunda tüketilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin