Evdeyken Daha Az Abur Cubur Tüketmek İçin Bunları Yapın

277

Dünyanın dört bir yanında insanlar korona virüs yüzünden evlerinde kalıp sosyal izolasyona ayak uydurmaya çalışıyorlar. Bu insanların en büyük dertlerinden biri de beslenme düzenlerinin bozulması sebebiyle kilo alma endişesi. Evde durduğunuz süre boyunca kilo almanıza sebep olan abur cuburlardan uzak durmanızı sağlayacak yöntemler var. İşte evdeyken abur cubur tüketiminizi azaltacak bir kaç yöntem.

Beslenme uzmanları Tamara Willner ve Jenny Tschiesche, neden daha fazla abur cubur tükettiğimizi ve bu konuda neler yapmamız gerektiğini İngiliz medya kuruluşu DailMail’e anlattı.

Willner, “Belirsizlik etrafındaki stres, evden çalışma ve sosyal etkileşimin azalması nedeniyle duygusal yeme özellikle önümüzdeki haftalarda yaygın olabilir. Duygusal yeme, izolasyon, öfke, can sıkıntısı veya stres gibi olumsuz duyguları yatıştırmak veya bastırmak için yapılıyor. Genellikle duygusal yemek, aç karnından gelen fiziksel açlık duygularını göz ardı eder. Tüketilen en yaygın gıdalar genellikle bisküvi, cips, çikolata ve dondurma gibi ultra işlem görmüş yiyecekler oluyor. Bu gıdalar beynimizdeki zevk reseptörlerini hızlı bir şekilde hedeflemek için bilimsel olarak tasarlanıyor” diye konuştu.

Tschiesch ise, “Bu dönemde, günde bir egzersizle sınırlı kaldığımızda çoğumuz ihtiyacımız olmayan gıdalar için istek duyacağız. Birçok insan için, gıdaya olan açlık aslında can sıkıntısından ya da dikkat dağıtıcı bir şeye ihtiyaç duyuyor. Şu anda evde durduğumuz için daha az D vitamini alıyoruz ve bunun stresle ilişkili olması, düşük ruh hali ve düşük kan şekeri için hızlı bir düzeltme aracı olan tatlı yiyecekleri yeme isteğimiz artıyor” dedi.

Evdeyken nasıl daha az abur cubur yenir?

  • Sizi neyin abur cubura yönlendirdiğini bulun. (üzüntü, stres, endişe veya mutluluk gibi)
  • Buna sebep olan duygudan çıkmanın başka bir yolunu bulun.
  • Evinizde atıştırmak için abur cubur yerine daha sağlıklı gıdalar bulundurun.
  • Kendinizi suçlu hissetmeyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin