Evde Sebze ve Meyve Nasıl Kurutulur?

637

Her mevsiminde kuru sebze ve meyve tüketilmesi gerekmektedir. “Kurutulan sebze ve meyveler vitamin değerini kaybedier mi?” sorusu son zamanlarda internette en çok araştırılan konulara arasında. Peki, sebze ve meyveler nasıl kurutulmalı mı?

Sebze ve meyveler, kuru yada taze her iki şekilde de tüketilmelidir. Kuru sebze ve meyvenin vitamin değerinin düştüğü bilgisi yanlış bir bilgidir. Kurutulmuş meyve ve sebzeler, sağlıklı diyet listelerinde mutlaka bulundurulmaktadır. Çeşitli hastalıklara iyi gelen sebze ve meyvelerin kurutma tekniği ve muhafaza bilgisiyle alakalı detaylara haberimizin içeriğine göz atarak ulaşabilirsiniz…

PATLICAN NASIL KURUTULUR?

Patlıcanları yıkayın, sapını kesin ve üç parçaya bölün. Patlıcanların etli kısmını bir kaşık yardımıyla çıkarın. Patlıcanın aslında kabuk kısmı kurumaya bırakılır ancak içini israf etmek istemiyorsanız iç kısımları da kurutabilirsiniz. Ya da misafirlerinize meze yapabilirsiniz. Patlıcanları tuzlu suyun içine koyup 3-5 dakika bekletin. Tuzlu su sayesinde patlıcanın acılığı gidecektir. Pamuklu ipi yorgan iğnesinden geçirin. Daha sonra iğneyi patlıcanların arasından geçirin. Patlıcanları aralıklı olarak ipe dizdikten sonra güneşte kurumaya bırakın. Havanın durumuna göre 1 veya 2 hafta kalabilir.

BİBER  NASIL KURUTULUR?

Dolmalık biberleri kurutmak için öncelikle içini boşaltın.İçerisini iyice yıkayın.Çekirdek kalmamasına özen gösterin. Daha sonra bir iğneye ip geçiriniz ve biberlerin içinden geçirin.Güneş gören bir yere çıkartın ve kurumaya bırakın. Biberler pembe halini aldığında güneşten alın.Serin bir odada saklayın. Üzerini bir bezle kapatarak muhafaza edebilirsin.

MISIR NASIL KURUTULUR?

Mısırın kabuğunu soyun,püsküllerini kesin ve soğuk su ile yıkayın. Mısır çok tanecikli olduğu için kurutma süresi oldukça uzundur. Ancak fırında 6 saat sürebilir. Fırını mümkün olan en düşük sıcaklıkta ayarlayın ve fırın ısınırken o sırada mısırları 4 dakika kaynar suyun içinde bekletin. Daha sonra mısır tanelerini bir havlunun üzerine çıkarın. Yaklaşık yarım saat açık havada kurumasını sağlayın. Pişirme tepsisine mısır tanelerini eşit miktarda yayın.Kuruma süresi yaklaşık 6 saattir.Tepsiyi fırından çıkartınca oda sıcaklığında kurumasını sağlayın ve 6 aya kadar hava almayan saklama kabında saklayın.
ELMA NASIL KURTULUR?

Kabuklu kurutulmuş elma daha lezzetli ve daha sağlıklıdır. O yüzden kabuklarını soymayın. İnce dilimler halinde elmaları kesin ve çekirdeklerini çıkarın. 1litre suya 1 su bardağı limon suyu katın ve elmaları bu suyun içerisinde bekletin.10 dakikadan fazla beklemeyiniz. Bekleme işleminden sonra elmaların üzerine hindistan cevizi veya tarçın serpebilirsiniz.Fırın sıcaklığını 93 derece ayarlayın. Elmalar birbirine yapışmayacak şekilde dizin. 1 saat pişirildikten sonra diğer 1 saatte elmaların diğer yüzünü çevirip bekleyin.

ERİK NASIL KURUTULUR?

Erikleri yıkayınız.Ortadan ikiye keserek çekirdeklerini çıkarınız. Fırın tepsisine kabuğu alta gelecek şekilde yerleştiriniz. 200 derecede 3-4 saat boyunca pişirmede bırakınız.Bu sürede arada yanmaması için kontrol ediniz. Pişirme işlemi bitince fişi çektikten sonra erikleri gece boyunca fırının içinde bekletiniz. İçerisindeki ısı ile biraz daha kıvam almaktadır.Ertesi gün saklama poşetinin içine koyunuz ve poşetin hava almamasına özen gösteriniz.

İNCİR NASIL KURUTULUR?

Güzelce yıkadığınız incirleri dizdiğiniz tepsiyi güneş gören bir yere koyun. 2-3 saatte bir kontrol ederek kurutun. Bu şekilde incirlerin yaklaşık 3-5 gün içinde tamamen kuruması sağlanabilir. Kayısı kurutmak için de aynı kurutma yöntemini uygulayabilirsiniz.

PORTAKAL NASIL KURUTULUR?

Portakalları yıkadıktan sonra dilimleyin ve yağlı kağıt serili fırın tepsisin üzerine dilimlediğiniz portakalları sıralı şekilde dizin. Dizdikten sonra tepsiyi fırına koyun. 60 derecelik fırında, altlı üstlü yanacak şekilde portakallarınızı kurumaya bırakın. 45 dakika ara ile fırınınızın kapağını yarım bir şekilde açık bırakın. Bu sayede havanın dışarı çıkmasını sağlayacaksınız. 4 ile 6 saat arasında portakallar kuruyacaktır. Portakal, C vitamin enzimleri taşımaktadır. Kuru veya yaş haliyle tüketebilirsiniz. C vitaminin bakteri ve virüsleri yok etmesi nedeniyle portakalın kurusu satışı en az meyvesi kadar rağbet görmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin