En iyi kış sebzeleri

685

En iyi diyetler, en iyi sebzelerle olur. Peki bu soğuk kış günlerinde sağlığımızı korumak için hangi sebzeleri tüketeceğiz? Diyetimize hangi sebzeleri eklemeliyiz? Hadi biraz onlardan bahsedelim..

Lahana

En iyi kış sebzeleri

İlk sırayı bu lezzetli yeşil yeşil topalak sebzemiz alıyor. Onu ilk sıraya almamın sebebi çok soğuk havalarda hatta kar varken bile bile inatla gelişmesi..

Çeşitli lif, vitamin (A,B,C,K) ve mineralleri ( Kalsiyum, Bakır, Magneyzum, Potasyum) içeren lahana ayrıca güçlü antioksidan özelliği ile bizleri kötülerden (kanser türleri) koruyor.

Havuç

En iyi kış sebzeleri

Kış sebzesi deyince eminim bir çoğumuzun aklına ilk havuç geliyordur. Sebebi kardan adamın suratına oturtmamız değil tabiki..

Havalar ne kadar soğuk olursa havucumuz o kadar lezzetli oluyor. Çünkü havuçlar depolanan nişastaları hücrelerindeki suyun donmasını önlemek için şekere dönüştürüyor. Hatta dondan sonra hasat edilen havuçlara “şeker havuç” dendiğini duymuşsunuzdur. Havuçlar besleyici özelliğinin yanında mükemmel bir karoten (A vitamini türevi) kaynağıdır. Bu da havuca hastalıklara karşı koruyucu bir özellik katar. Göz sağlığımız için de gerekli olduğunu hatırlatmakta fayda var diye düşünüyorum.

İsviçre Pazı

En iyi kış sebzeleri

Akdeniz diyetinde de yaygın olarak kullanılan bu sebze kalorisi düşük ama besin değeri yüksek bir sebzedir. Aynı zamanda iyi bir C vitamini ve mineral kaynağıdır. Ee C vitamini varsa antioksidandır. Kötü kolesterol olarak bildiğimiz LDH’ın okside olmasını önleyerek bizleri kalp ve damar hastalıklarından korur.

Turp

En iyi kış sebzeleri

Lezzetli ve gevrek olduğu kadar soğuğa karşı oldukça dayanıklı bir sebze (turp gibi maşşallah).

B, C vitaminleri ve potasyum açısından zengin olan turp iyi bir antioksidan olma özelliğini taşımaktadır. Biberli tadı ise içerisinde bulunan, sağlığa çok yönüyle faydalı olan kükürtlü bir yapısından gelmektedir.

Maydanoz

En iyi kış sebzeleri

Seni sona bıraktım sevgili maydanoz çünkü o soğuk karlı kış günlerinde hepsi öldüğünde bir tek sen hayatta kalıyorsun…

Soğuğa son derece dayanıklı olmasının yanında bu aromatik sebzemiz, besin ögeleriyle doludur. A, C, ve K vitamini ile, folat, kalsiyum, demir ve potasyum ile doludur. İçerdiği flavonoidler sayesinde, beyindeki hafıza kaybını ve yaşlanmaya bağlı vücut değişikliklerini önlemede yardımcıdır.

Sonuç olarak

Sonuç olarak bu soğuğa dayanıklı sebzeler, diyetinizi kış boyunca mevsimlik, besin değerleriyle dolu ürünlerle doldurmanızı sağlayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin