En İyi Diyetler Kararlı Olmakla Başlar

234

Yapılan araştırmalar diyete başlayanların sadece %10’luk bir kısmının 1 haftayı geçtiğini ortaya koymuş. Yani insanlar pazartesi günü diyete başlıyor, çarşamba günü bırakıyor. Peki diyet yaparken nasıl kararlı oluruz? Diyet yaparken istikrarlı ve adapte olmanın bazı püf noktaları;

Acaba kilo verdim mi?

Yada “kaç kilo verdim?” gibi sorularla sık sık tartılıyorsanız bu sizin sadece moralinizi bozar. Çünkü verdiğimiz kiloları gün bazlı ölçemeyiz. Bunun da sebebi bazı hormonsal dönemlerde (adet gibi) vücudumuzun ödem toplaması ve bize kilo almış gibi göstermesidir.

Tavsiye; haftada bir sabahları kahvaltı yapmadan ve tuvalet ihtiyacınızı giderdikten sonra tartılın.

Beslenme Günlüğü

Yediğiniz herşeyi gün gün saat saat, miktar miktar yazın ve hafta bittiğinde hepsini tek tek kontrol edin. Böylelikle neyin fazla neyin eksik olduğunu görmüş olursunuz.

Tavsiye; kendinize karşı dürüst olun.

Dayanamıyorum

Yasaklı diyetler en sevdiğiniz yiyecekleri sizden uzak tutacak, ama daha cazip hale getirip ilk fırsatta kendinizi onu fazla fazla yerken göreceksiniz. O yüzden haftada bir öğününüzü sevdiğiniz besinlere bırakın. Sonuçta hepimizin sevdiği ve görünce dayanamadığı besinler var.

Tavsiye; 1 haftada 1 öğününüzü serbest bırakın.

Tartı Hala Aynı

İnsanlar hep hızlı kilo kaybetmeyi ister ama sonuç öyle olmayınca motivasyonu bozulur. Diyeti bırakır, daha çok yemeye devam eder.

Tavsiye; Kilo verme hızınız düştüğü zaman diyeti ertelemeyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin