En İyi Diyet Çay ve Kahvesi, Diyette Çay ve Kahve İçilir Mi?

271

Çay ve kahve diyeti bozar mı? Şekerli çay kilo almaya sebep olur mu? Günde ne kadar çay veya kahe tüketmeliyiz? Diyette çay ve kahvenin yeri nedir?

Çay ve kahve günün her saatinde tükettiğimiz, kültürümüzde yerini almış 2 güzel içecektir. Ancak o kadar severek içiyoruz ki ne kadar çok tükettiğimizin farkına bile varmıyoruz bazen. Çayı ve kahveyi sade tükettiğimiz zaman kalori almamıza sebep olmaz. Ama içerisine süt koyduğumuz zaman özellikle miktarı fazla ise bunun kalorisini göz ardı etmememizde fayda var. Ayrıca krema ve aromalı şekerli şurupların kalori değeri yüksek olduğu için çay ve kahvelerimizde bunları eklemenizi kesinlikle önermem.

Çoğu kişinin yanıldığı bir nokta ise, çay ve kahve tüketerek günlük sıvı ihtiyacını karşılayabilidiğidir. Ancak bu konuda kesinlikle yanılıyorsunuz çünkü; bu içecekler asla su yerine geçmez. Aksine diüretik etkileri olduğu için vücuttan su atmanızı sağlayacaktır. Günlük hayatınız da çok fazla çay ve kahve tüketiyorsanız bunların miktarını azaltıp yerine bitki çaylarını deneyebilirsiniz. Mineral kaybının önüne geçmek için de kahvenin yanında maden suyu tüketebilirsiniz.

Çay ve kahvenin aynı zamanda içerisindeki kafein sebebiyle beyinde uyarıcı etkisi vardır. Dikkati artırıp öğrenmeyi etkiler ama, fazla miktarda alındığında titreme, nabız yükselmesi ve tansiyon hastalarında olumsuz etkilere sebep olabilir. Ayrıca çok fazla kafein alınması uyku hormonu olan melatonin salgılanmasını azaltır. Bu yüzden çay ve kahvenin kontrollü tüketilmesi önemli bir hal almaktadır.

Çay ve kahvenin yemeklerin hemen üzerine içilmesi içerisindeki “tanen” sebebiyle demir emilimini önemli bir ölçüde azaltır. Bu nedenle yemekten 1-1.5 saat sonra içilmesi daha uygun olacaktır.

Günde 2 fincan kahve ile 4-5 bardak çayın diyetinize bir zararı yoktur. Ancak bu miktarın üzerine çıkmamaya çalışın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin