En İyi Dash Diyeti Nasıl Yapılır?

757

Amerika Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından onaylanmış olan DASH diyeti sağlık açısından hiç bir riski yoktur. Diyeti yaparken tuz kullanmaktan kesinlikle kaçınmak gerekir. Salata ve yemek hazırlarken de tuz kullanılmamalıdır. Onun haricinde sirke, baharat, limon kullanımında katı bir kısıtlama söz konusu değildir.

Salatalarda doyuruculuk ve besleyicilik açısından tavuk önerilmektedir. Tavuğun yağsız ve derisiz kısmının (göğüs) kullanılması önemlidir.

DASH diyeti uygulanırken en önemli kısım öğün atlamamaktır. Diyet yaparken öğün atlamamak ve her öğün için düşük kalorili bir meyve seçmek diyetin etkinliğini artıracaktır.

Sağlıklı yemek yeme kurallarından biri lokmaları küçük küçük ve iyice çiğneyerek yemektir. DASH diyetinde de bu konu önem arz eder. Bu şekilde sindirim sistemimiz de rahat çalışacaktır.

DASH diyetini uygularken düzenli spor yamak ve hareket halinde olmak son derece önemlidir. Her diyette olduğu gibi DASH diyetinde de egzersize ek olarak günde 3-4 km yürümek oldukça fayda sağlayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin