Düşük Karbonhidrat Diyeti Nasıl Yapılır?

798

Düşük karbonhidratlı beslenme sizi sınırlayan, sürekli acı çektiğiniz bir yapı değildir. Ana mantık;

İlk Adım: Günlük kalori ihtiyacınız belirleyin. Ancak kalori ihtiyacı her insan için değişkendir.

İkinci Adım: Günlük ne kadar karbonhidrat alacağınızı belirleyin. Eğer ketojenik diyet yapmıyorsanız almanız gereken karbonhidrat değeri 50-100 gram arasında olmalıdır.

Üçüncü Adım: Günlük ne kadar protein almanız gerektiğine karar verin. Eğer spor yapıyor ve normalden fazla protein almak istiyorsanız bu değer erkekler için en fazla 1,8 gram/ağırlık, kadınlar için ise yine en fazla 1,6 gram/ağırlık protein olmalıdır.

Dördüncü Adım: Karbonhidratlar ve proteinler gram başına 4 kalori vermektedir. Toplam ne kadar kalori aldığınızı hesaplamak için karbonhidrat ve protein miktarını toplayıp 4 ile çarpmanız yeterli olacaktır.

Beşinci Adım: Yağlar ise gram başına 9 kalori vermektedir. Şimdi yapmanız gereken 1. adımda hesapladığımız kalori ihtiyacımızdan, 4. adımda hesapladığımız karbonhidrat ve protein kalorisini çıkarıp sonucu 9’a bölüyoruz. Elde ettiğimiz miktar günlük almamız gereken yağı gösterir.

Altıncı Adım: Makro besin ögeleri (protein, yağ ve karbonhidrat) alımını hesapladıktan sonra tükettiğiniz besinleri inceleyin. Aşırı karbonhidrat içeren besinleri diyetinizden çıkartıp, yağ açısından zengin besinleri diyetinize dahil edin. Protein, karbonhidrat ve yağ miktarını tutturmaya çalışın.

Hepsi bu kadar.. Bu diyetten alacağınız fayda verdiğiniz emeğe değecektir. Sabırlı olun..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin