Dünya kültürel miras listesindeki yiyecekler

712

Dünyanın farklı köşelerinde, geçmişin imbiğinden süzülüp gelen, kültürel mirasın baş temsilcileri… Kullanıcı kitlelerle özdeşleşen, onların kimliğinin bir parçası olarak ortaya çıkan, mutfakların baş tacı simge yiyecek ve içecekler…

Türk Kahvesi

Bakır bir cezve içinde, tercihen mangalda ağır ağır pişirilen köpüklü Türk Kahvesi, pişirme tekniği ve içme geleneğiyle, UNESCO’nun “somut olmayan kültürel miras” listesine giren ürünler arasında.

Kuzey Kore’nin kimchi’si

UNESCO, Kuzey Kore’nin kimchi’sine paye vererek, aynı zamanda siyasi bir duruş sergileyecek. Çünkü Güney Kore’de yapılan acılı kimchi zaten dört yıl önce listeye alındı.

Hırvatların zencefilli kurabiyesi

Hırvatistan’da zencefilli kurabiye geleneğinin geçmişi orta çağa kadar uzanıyor. O dönemlerde özellikle de ülkenin kuzeyinde önce manastırlarda pişirilen kurabiyeler, daha sonra da zanaatkarlar tarafından evlerde yapılmaya başlanmış.

Sakız adası sakızı

Antik Mısır’da olduğu gibi tıpta ve tahnit işlemlerinde de kullanılabiliyor.

Akdeniz diyeti

Bölgedeki birçok ülkeyi kapsayan Akdeniz mutfağı da somut olmayan kültürel miras listesinde. Sağlık ve uzun ömür için tavsiye edilmesinin yanı sıra Akdeniz mutfağının en önemli geleneklerinden biri de yemeğin paylaşılması.

Ermeni lavaşı

Ermenistan mutfağının ayrılmaz parçası olan lavaş pişirilirken ailenin kadınlarına çocuklar da yardım ediyor.

Japon mutfağı washoku

Japon mutfağı, ya da washoku, 2014 yılında ‘doğal gıdaları sürdürülebilir bir şekilde kullanarak, özünde doğaya saygı ruhu bulundurduğu’ için listeye alındı.

Meksika michoacán yemekleri

UNESCO’ya göre Meksika yemekleri sadece malzemeleri ölçüp karıştırarak değil, “çiftçilik, rütüel uygulamalar ve atalardan kalan adetlerle ortaya çıkan kapsamlı bir kültür modeli”

Fransa’nın gastronomik yemek geleneği

UNESCO’ya göre, “yaşamın önemli anlarını kutlamak için hazırlanan gastronomik yemekler aynı zamanda sosyal bir gelenek.”Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü; insanları doğum, düğün, yıldönümü gibi çeşitli vesilelerle bir masa başında toplayan bu adeti 2010 yılında somut olmayan kültürel miras listesine aldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin