Diyette Yapılan Yanlışlar, Diyet Yaparken Bunlara Dikkat

1009

Diyet artık hayatımızın her konusunda adı geçen bir konu oldu. Ama başka meslek grubunda olup da, beslenme uzmancılığı oynayan ve maalesef büyük kitlelere ulaşan, insanların kafasını karıştıran, sağlıklı beslenme ile tamamen ters düşen insanlarda yok değil. Sizlerde haklısınız ki artık neye inanıp inanmayacağınızı bilmiyorsunuz. Bu da beslenme planınız da çok sık yapılan yanlışlıklara sebep oluyor. Bu yanlışlar neler hep beraber bakalım…

Öğün Atlamak

Metabolizmayı canlı tutmak ve sağlığımız için gerekli besin ögelerini almak için ana öğünler şart. Ara öğünler ise, kişinin çalıştığı işe, fiziksel aktivitesine ve yaşam şekline göre değişiklik gösteriyor. Ancak ana öğünleri atlamak, özellikle kahvaltıyı es geçmek diyette yapılan en sık hatadır ve bu metabolizma hızını düşürmektedir.

Çok Düşük Kalori

İnsan vücudu bir fabrikaya benzer. İçeride milyarlarca olay olmaktadır ve her biri için de enerji gerekmektedir. Siz kaloriyi yani enerjiyi çok aşağı çekerseniz vücudunuz da ona ayak uydurmak için daha az çalışacak ve yağ yakımını azaltacaktır.

Karbonhidratsız Diyet

Çok düşük kalorili diyet yapmak için de beslenme planından öncelikle karbonhidratlar tamamen çıkarılıyor. Ancak karbonhidratlar temel enerji kaynağımızdır. Bu durumda vücut enerji için proteinleri, doğal olarak da kaslarımızı kullanır. Hızlı kilo kaybederken aslında yağlardan değil kaslardan kaybetmiş oluruz. Bu da yağ yakımı için fabrikanın küçülmesi ve daha az yağ yakımına sebep olur. Diyette dengeli ve doğru karbonhidrat tüketimi kas kaybını engeller ve yağ yakımını destekler.

Hızlı Kilo Vermek

İnsanlar bir mucize istiyor ve kısacık sürede çok fazla kilo vermeye çalışıyor. Ancak hızlı verilen kilolar yağlardan değil su ve kaslardan oluşuyor maalesef. Bu da organların ve metabolizmanın zarar görmesine sebep oluyor. Unutmayın sağlık için ideal olan haftada 0.5-1.5 kg arasıdır. (Ayda 4-6 kg)

Başkasının Diyeti

Diyet kişiye özeldir. Başka birinin uyguladığı ve çok başarılı sonuçlar aldığı diyet için siz uygun olmayabilirsiniz. Nasıl ki parmak izi herkesin farklıysa vücut tipimiz de o şekildedir ve herkesin vücudu farklı çalışır. Başkasının diyeti sizin ihtiyaçlarınızı karşılamayabilir. Hatta tam tersi olup size kilo bile aldırabilir.

Zayıflama İlaçları

Bu konuda hiç açıklama yapmaya bile gerek yok. Kilo verecem derken sağlığınızdan olmayın.

Aşırı Egzersiz

Spor insan sağlığı için olmazsa olmazlardan biridir. Ancak bunun da fazlası zarar tabi… Özellikle düşük kalorili beslendiğinizde aldığınız enerji aşırı spor yapmak için gerekli olan enerjiyi karşılamayabilir.

Yasaklar

Diyet deyince insanlar katı beslenme kuralları diye düşünüyor. Ancak diyet sağlıklı olabilmemiz için yeterli ve dengeli beslenmektir. Yani yaşam biçimidir. Yasaklar listesi değildir, hiçbir besini kendinize yasaklamayın ama miktarına dikkat edin. Aksi taktirde diyetim bitti artık yasak yok dediğinizde verdiğiniz kiloları geri alırsınız.

Sağlıklı Besinler

Bazı besinler hayatımız için çok gerekli ve sağlıklıdır. Ancak onlarında aşırı tüketimi sonucu yağa dönüşeceğini unutmamak gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin