Diyette Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

711

Diyet yaparken zorlanmayan var mı? Kimisi istediği kiloya aylar hatta yıllar sonra ulaşırken, kimisi bu hedefine hiç ulaşamıyor. Bunun, sağdan soldan duyduğunuz yanlış bilgileri diyette uygulamanızdan kaynaklandığı hiç aklınıza geldi mi? Şimdi o yanlışlara bakalım.

Öğün atlayarak kilo vermek

Ana öğünlerden birini özellikle sabah kahvaltısını atlayarak birçok insan daha hızlı kilo verebileceğini düşünüyor. Ancak bu maalesef yanlış.

Vücudumuz bazen bizden daha akıllı düşünüyor. Biz öğün atladığımızda harcayacak enerjisi azaldığı için hemen kendi kendine tedbir alıyor. Bu tedbir ise metabolizma hızını düşürmek. Daha da kötüsü ilerde harcayabilmesi için bir enerji deposu yapmak. Bu enerji deposunun ne olduğunu tahmin etmek zor değil. Daha fazla yağlanmak. Evet öğün atladığımızda daha fazla yağlanıyoruz.Üstelik aç olduğumuz için modumuz düşüyor, daha mutsuz ve sinirli olabiliyoruz. Ağız kokusuna girmiyorum bile…

Zayıflama ilaçları kullanmak

Şişmanlık beraberinde tansiyon, şeker gibi birçok hastalık getirmektedir. Ama her şişman insan da bu hastalıklar olacak diye birşey yok, sadece hastalık riski artmakta. Bahsi geçen zayıflama ilaçları, şişmanlıkla beraber ciddi hastalığı olan insanlarda doktor kontrolünde kullanılmaktadır. Üstelik bu insanlar ilacı bıraktığı anda tekrar kilo almaya başlamaktadır.

Demem o ki; ticari oyunlara gelmeyin, paranıza yazık. Dengeli beslenin, sağlığınızı bozmayın, sabırlı olun…

Ekmek kilo aldırır

Doktor ekmeği kes dedi artık ekmek yemiyorum. Makarnayı, pilavı tabak tabak götürüyorsun ama… Ekmek bizim özellikle Türk toplumunun en temel enerji kaynağıdır. Üstelik kompleks karbonhidrat ( kompleks iyidir, basit olanlar sıkıntı) ve b1 vitamini içermektedir. Sağlığınız iyiyse kepeklisini de yiyin tam buğdaylısını da, beyazını da, sarısını da… Kepekli ve tam buğday ekmeklerinin kalorisi beyaz ekmekle hemen hemen aynıdır. Tek farkı beyaz ekmeğe göre daha fazla lif ve posa içerdiği için hem sindirim ve kalp için faydalıdır hem de tok tutar.

Dengeli ve yeterli beslenmek için ekmeği kesmeyin…

Sigarayı bırakırsam kilo alırım

Sigara içerisinde bulunan nikotin, kendisini içenlerin metabolizmasını az biraz artırmaktadır. Genel olarak baktığımız da çok sigara içen insanlar zayıftır. Ama bunu sebebi sigaranın metabolizmayı artırması değil, insanların yemek yeme isteğindeki azalmadır.

Sigara bırakıldığı zaman kazanılan ağırlıkların sebebi; el alışkanlığı ile ağza atılan küçük küçük ama yüksek karbonhidratlı atıştırmalıklardır.

Maydanoz suyu

Maydanoz suyu çok faydalı bir içecektir. Gerek içerdiği C vitamini olsun gerekse antioksidan özelliği olsun. Yine de bu efsanevi içeceği William Wallace efsanesine çevirmeye gerek yok. İdrar söktürücü özelliği de olduğu için sık tüketenler kilo verdiğini zannediyor. Hayır efendim, yağ falan değil o gidenler sadece su…

Elma sirkesi

Kimlerimiz de çareyi elma sirkesinde arıyor. Sabah daha kahvaltı yapmadan elma sirkesi içiyor ( kahvaltı yaptığını da zannetmiyorum zaten). Elma sirkesi yağ yakıcı değildir. Aslında hiçbir besinin öyle bir özelliği yok. Ama insanlar aç karna elma sirkesi içerken (içinde bulunan asit yüzünden) hem yemek borusu ve midesini tahriş ediyor hem de mide asitliğini daha çok artmasına sebep olduğu için daha çok acıkıyor.

Light ürünler

Light ürünlerin kalorisi yoktur istenildiği kadar yenilebilir düşüncesi sizi aldatmasın. Onların da bir kalorisi var. Hatta kimisinin kalorisi artırılmış onun yerine tuzu azaltılmış, kimisinin şeker yerine tatlandırıcı kullanılmış ama un ve yağ oranı artırılmıştır. Bu ürünler sadece diyete yardımcıdır, önerildiği kadar tüketilmelidir…

3 beyaz

Sağlıklı beslenmek için çeşitlilik ve ölçü çok önemlidir. Şeker, un ve tuzun dengeli beslenmede her zaman yeri vardır. Bu üçlünün tamamen yasaklanmadan, yeme oranlarının ayarlanması gerekir. Şeker yerine bal, pekmez, fındık veya çikolata ezmesi kullanılabilir. Yemeğin tadına bakmadan tuz eklenmemelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin