Diyet Yapmasına Rağmen Kilo Alanlar

325

Kilo vermek için diyet yapıyorsunuz ama hala kilo veremiyor musunuz? Aksine bir de üstüne kilo mu alıyorsunuz? Demek ki bir yerlerde bir yanlışlık var… Peki ama nerede? Gelin bu sorunu beraber bulalım. Diyette kilo almaya sebep olan hatalar ve çözüm yolları;

Öğün Atlamak

O gün yoğunluktan yada başka bir sebep yüzünden ana/ara öğünlerden birini atladınız. Hatta “daha az yemek yemiş oldum daha iyi hızlı kilo” veririm diye düşündünüz. Ancak bu noktada sadece kendinizi kandırmış olursunuz. Çünkü öğün atladığınızda kan şekeriniz düşer, bu da sizin acıkmanıza sebep olur. O zamanda farkında bile olmadan porsiyonu artırmış olabilirsiniz. Üstelik öğün atladığınız da vücudunuz daha az yağ yakacaktır.

Yaşam Şekli

Diyet aslında gelip geçici bir şey değildir. Diyet hayatımızın bir parçasıdır. Çünkü amacı sadece kilo vermeyi sağlamak değil, sağlıklı ve dengeli beslenmemizi sağlamaktır. Siz de diyete başlarken, “yaşam şeklimi değiştiriyorum bundan sonra böyle besleneceğim ” mantığıyla yaklaşırsanız kilo vermede ve ideal kilonuzu korumada daha başarılı olursunuz. Kısa dönemde aç kalmak diyet değildir.

Kaçamaklar

Diyete başladınız ve her şeye harfiyen uyduğunuzu düşünüyorsunuz. Ama yinede kilo veremiyor üstüne bir de kilo alıyorsanız, yaptığınız kaçamak atıştırmalıkların farkında olmayabilirsiniz. Belki porsiyonları biraz büyüttünüz. Belki de sabah kahvenin yanındaki 2 bisküviyi umursamadınız. Ya da doğum gününde elinize verilen bir dilip pastayı unutuyorsunuz. Ama bunlar biriktikçe kilo verme yolundan çıkıyorsunuz. O yüzden bir beslenme defteri alın ve gün boyu ne yiyip içtiğinizi not edin. Kendinize karşı dürüst olun, işte o zaman sorunun nerde olduğunu daha iyi anlayacaksınız.

Bazı Besinleri Çıkarmak

Diyet denilince aklınıza hemen; ” sevdiğim o çikolataları, kurabiyeleri, tatlıları, meşrubatları vs. bir daha yiyemeyeceğim” gelmesin. Amacımız yaşam şeklini değiştirmek. O yüzden bu besinleri hayatından tamamen çıkarmak yerine sadece miktarını azaltman çok daha faydalı olacaktır. Sevdiğin bu besinleri haftada 1-2 porsiyon tüketmen de hiç bir sakınca yok. Kendine bu hakkı tanı moralini bozma 🙂

Egzersiz Yapmamak

Diyete başladığınız da aldığınız kalorinin önemi kadar harcadığınız kalori de son derece önemlidir. Biri diğerine göre daha yüksek olsun ki sizler de kilo alın ya da kilo verin. Bu yüzden, asansöre binmek yerine merdivenleri tercih edebilirsiniz. Günde 25-30 dk tempolu yürüyüşünde metabolizmanızı hızlandırma da ve kilo vermenizde yardımcı olacaktır.

Her Gün Tartılmak

Diyetin en güzel kısmı, tartıya çıktığımız da ibrenin sola doğru kaydığını görmek değil mi? 🙂 Ama diyete başladıktan sonra sürekli tartıya çıkmak kilo alma sürecinizi hızlandırmaz. Önemli olan sağlıklı tartılmaktır. Bunun hafta da bir kez sabahları kahvaltı yapmadan önce ve tuvalete girdikten sonra kıyafetsiz bir şekilde tartılmaktır. Ancak özellikle kadınlarda adet dönemlerinde ve hormon değişikliğine bağlı ödemler, kabızlık durumu, kullanılan bazı ilaçlar size kilo aldığınızı düşündürmesin. Bu düşünce sizi endişelendirir ve diyeti zora sokabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin