Diyet Yaparken Yiyebileceğimiz Tatlılar

510

Bir önceki yazımda diyette tatlı krizinden bahsederken ne tatlıyla oluyor ne de tatlısız demiştim. Şimdi diyet yaparken tüketebileceğimiz tatlılara bakalım. İşte kriz anında tüketebileceğimiz tatlılar…

Bitter çikolata ile kaplanmış meyve

Örnek olarak 3 kaysı kurusunu bitter çikolata ile kaplayıp güvenle yiyebiliriz.

Çöp şişte meyve

Özellikle yaz aylarında sevdiğiniz meyveleri çöp şişe geçirin. Daha sonra benmari usulü ile eritilmiş bitter çikolataya daldırın. Sonra bu meyveleri bir tepsiye alıp buzluğa atın. Canınız tatlı çektiği an güvenle bir tane alıp serin serin yiyebilirsiniz.

Bitter çikolata

Hep bitterden bahsediyoruz, çünkü canınız tatlı istediği an yoğun yoğun çikolata isteyecektir. Bu tatlı krizini sütlü çikolata ile karşılamaya kalktığınız da gereğinden fazla yiyebilirsiniz. Ama bitter çikolata bu isteği hızlı bir şekilde kese. İki küçük kare bitter çikolata ile bu krizin üstesinden gelebilirsiniz.

Tarçın

Tarçının kan şekerini düzenleme özelliği vardır. O yüzden mümkün olan her yiyeceğe tarçın atabilirsiniz.

Ballı meyve salatası (yada çikolatalı)

İstediğiniz meyveleri küçük küçük doğrayın( 3 yemek kaşığı en fazla). Üzerine biraz tarçın ve bal ilave edin. Bal yerine bitter çikolata da rendeleyebilirsiniz.

Parfe

Yoğurt, meyve, tarçın, biraz kuruyemişi ve rendelenmiş çikolatayı( bitter tabiki) bir kaba koyarak karıştırın. Streç filmle sarıp buzluğa atın. Tatlı krizi anında bir parmak kalınlığında keserek güvenle yiyebilirsiniz.

Kurutulmuş meyve topları

Sevdiğiniz meyveleri haşlayıp içine tercihen tarçın ve vanilya ekleyerek rondodan geçirin. Daha sonra ceviz büyüklüğünde top şeklini verin.

Fırınlanmış meyve dilimleri

Sevdiğiniz meyveleri dilimleyin. Dilimlediğiniz meyveleri bir tepsiye dizin ve üzerine tarçın, vanilya ve susam gezdirin. Daha sonra 5 dk fırında pişirin. Tatlı kriziniz çok şiddetli olursa, tepsiyi fırından çıkarmaya yakın üzerine biraz rendelenmiş bitter çikolata ekleyebilirsiniz.

Dondurmasız olur mu

Az önce anlattığım parfe tarifini kullanarak kendi dondurmanızı yapabilirsiniz. Parfeyi dondurma kalıplarına dökün ve buzlukta dondurun.

Sütlü tatlılar

Sütlü tatlınızı yaparken içine şeker eklemeyin. Şekersiz olarak pişirin ve içine meyve dilimleyin. Meyveyi seçerken de özellikle ananas gibi şekeri kuvvetli hissedilen meyveleri kullanırsanız tatlı krizi anında tatmin olmanız daha kolay olur.

Afiyet olsun 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin