En İyi Diyet Ekmekleri, Diyet Yaparken Hangi Ekmek Yenmeli?

377

Ülkemizdeki yeme alışkanlıklarının başında gelen ekmek, kilo vermek istenenler tarafından listeden çıkarılır. Bilinenin aksine ekmek yemenin kilo almaya değil, tam tersi kilo vermeye etkisi vardır. Ekmeğin kan şekerini dengeleme görevi vardır. Aslında ekmeği değil, kan şekeri dengesini bozan besinleri diyetten çıkarmak lazım. Doğru ekmeği tüketmek zarar yerine yarar sağlar. İşte o ekmekler;

Çavdar Ekmeği

Çavdar ekmeğinin besin içeriği beyaz ekmeğe göre oldukça zengindir. Ancak birçok insan çavdar ekmeğinin tadını beğenmediği için tüketmek istemez. En sağlıklı ekmek türlerinden biri olan çavdar ekmeği, özellikle sabah kahvaltıda tüketildiği zaman ekstra lif ve enerji sağlayarak güne daha zinde başlamanızı sağlar. B vitamini ve demir yönünden zengin olan bu çavdar ekmeğini çekinmeden diyetinize dahil edebilirsiniz.

Tam Buğday Ekmeği

En sağlıklı ekmek türleri arasından birinci sırada gösterilen tam buğday ekmeği bu ünvanı sonuna kadar hakediyor. Birçok vitamin ve mineralleri içerisinde bulundurur. Aynı zamanda rafine edilmemiş bir ekmek türü olan tam buğday ekmeği çok miktarda buğday özü içerdiği için tokluk hissi sağlıyor ve çabuk acıkmanın önüne geçiyor. Kalori bakımından da beyaz ekmeğe oranla daha az kalori içerdiği için diyet listelerinde güvenle tüketilebilir.

Yulaflı Ekmek

Tam bir lif kaynağı olan yulaflı ekmek tok tuttuğu ve glisemik indeksi düşük olan bir besin olduğu için sıkça tercih edilmektedir. Aynı zamanda kalp sağlığı üzerinde olumlu etkilere sahip olduğu için en sağlıklı ekmek türleri arasında gösterilmektedir.

Tam Tahıllı Ekmek

Tahıl yönünden en zengin olan tam tahıllı ekmek; tam buğday unu, mısır, çavdar, yulaf ve arpa gibi besinler açısından zengin bir ekmek türüdür. Hem sindirim sistemini rahatlatır hem de kalp-damar sağlığı yönünden olumlu etkileri vardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin