Detoks Diyetleri Zayıflatır Mı?

990

Detoks Nedir?

Detoks kelime anlamı olarak baktığımızda; arınma, temizlenme anlamına gelmektedir. Vücudumuzun bir detoks mekanizması vardır ve sürekli olarak kendi kendini temizlemektedir. Terleme, solunum, idrar gibi yollar vücudun kendini zararlı maddelerden temizleme yollarıdır.

Zaman içerisinde yediğimiz yemeklerden ya da çevresel faktörlerden dolayı vücudumuzda toksinler birikir. Toksinlerin vücuttan atılamaması durumunda yorgunluk, halsizlik, güçsüzlük, aşırı uyku yada uykusuzluk sinirlilik gibi fiziksel ve ruhsal sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Bu toksinleri vücudumuzdan uzaklaştırmak için ise detoks yöntemi kullanılabilir.

Detoks sürecinde dikkat edilmesi gerekenler

  • Her gün en az 6 bardak su içilmelidir. Sabah uyandıktan sonra 2 bardak, daha sonra öğünler arasında 2’şer bardak su içilmelidir.
  • Diğer en önemli içeceğimiz bitki çaylarıdır. Vücudu toksinlerden temizlemede oldukça etkilidir.
  • Detoks diyetine başlarken sigara ve alkol kesinlikle bırakılmalıdır.
  • Kafeinli içeceklerden uzak durulmalıdır.
  • Tüketilen meyve ve sebzelerin tazeliğine dikkat edilmelidir.
  • Akşam 19:00’dan sonra herhangi birşey yememelisiniz.
  • Akşam yemeğinden sonra yarım saatlik hafif yürüyüşler faydalı olacaktır.

Detoks Zayıflatır Mı?

Detoks diyeti ile vücutta bir miktar ağırlık kaybı söz konusudur. Ancak bu kayıp genellikle ödem yani sudur. Halk arasında yada kulaktan dolma bilgiler ile yapılan en büyük iki hata detoks diyetlerinin uzun süreli devam ettirilmesi ve zayıflatacağı düşüncesidir. Doğru zamanda yapılan doğru detoks diyeti yağ yakımını hızlandırır. Ancak birkaç gün sürmesi gereken bu diyeti kilo vermek amacıyla uzatmak kas ve kemik kaybına yol açabilir. Ayrıca metabolizmaya da ciddi zararlar verebilir.

Detoks Diyeti Zayıflamak İçin Kullanılabilir Mi?

Bu diyetler en fazla 5-6 gün uygulanabilir. Detoks diyetleri vücudumuzun  toksinlerden  arınması için yapılır,  metabolizmayı hızlandırır. Ancak zayıflama yöntemi olarak kullanılmamalıdır.

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin