Çölyak Hastaları Nasıl Beslenmeli?

523

Çölyak hastalığının bilinen tek tedavisi glütensiz beslenmektir. Glüten içeren besinler diyetten çıkarıldığı zaman hastalıkla ilgili bir sorun kalmamaktadır. Burada önemli olan husus, glüten içeren ve içermeyen besinlerin iyi bilinmesidir.

Glüten daha çok arpa, buğday, yulaf ve çavdar gibi tahıllarda bulunmaktadır. Ancak günümüzde gıda sektöründe, bazı işlenmiş gıdalara da glüten ilave edilmektedir. Bu gıdaları tüketmek çölyak hastalarını sıkıntıya sokabilmektedir. Glüten içeren hazır gıdalara örnek olarak bisküvi, hazır çorba, malt içecekler ve köfteler verilebilir. Gıdaların dışında bazı kozmetik ürünlerde bile glüten bulunabilmektedir. Peki çölyak hastası isek ne yapmalıyız? Nasıl beslenmeliyiz?

Etiket

Öncelikle iyi bir etiket okuyucusu olmalısınız. Aldığınız gıda ve diğer ürünlerin glüen içerip içermediğini mutlaka kontrol etmelisiniz. Özellikle evde glütenli ve glütensiz gıdaların birbirinden ayrı ve uzak saklanmasına dikkat etmelisiniz.

Tercih Edeceğiniz Gıdalar

Çölyak hastaları her gıdayı sorgulamak zorunda kalmaktadır. Glütensiz ama sağlıklı beslenmeyi yaşam şekliniz haline getirmelisiniz. Mısır, pirinç, patates, nohut, mercimek, kestane, soya, fasulye, fındık gibi besinleri ve bu besinlerden elde edilen un ve nişastaları tercih etmemenizde fayda var. Kümes hayvanları ve kırmızı et, tüm sebze ve meyveler, tüm bakliyatlar ve yumurta süt gibi ürünleri glüten içermediği için gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. Kuruyemişleri ve inciri diyetinizde eksik etmeyin. Buğday ekmeği yerine de mısır ekmeğini tüketebilirsiniz. Ancak yinede mısır ekmeğini alırken mutlaka etiketini kontrol edin. Çünkü hazır ekmeklerde mısır ununa diğer unlar da karıştırılmaktadır.

Diyetinizi Aksatmayın

Tedavi edilmemiş bir çölyak hastalığı, ilerde ince bağırsak kanseri ve lenfoma gibi çok ciddi hastalıklara sebep olabilmektedir. Eğer bir çölyak hastasıysanız diyetinize mutlaka uymalısınız. Diyetinize gerekli özeni gösterdiğiniz zaman ömrünüzün sonuna kadar hastalıktan yakınmadan yaşamınızı sürdürürsünüz…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin