Çocuklar Diyet Yapabilir Mi?

810

Çocuklarının kilosundan endişe duyan ebeveynler çocuklarının diyet yapmasını isteyebilir. Peki yetişkinlerin kilo alıp vermek için uyguladıkları diyet programları çocuklar içinde geçerli olabilir mi?

“Diyet” kelime anlamına bakımından sağlıklı beslenme anlamına gelmektedir. Bu açıdan baktığımızda elbette çocuklar da diyet yapabilirler. Çocuğun büyüme ve gelişmesine destek olmak, boy uzamasını sağlamak amacıyla beslenme programı bir diyetisyen tarafından düzenlenebilir. Burada en hassas nokta diyet programının kesinlikle düşük kalorili olmamasıdır.

Çocuklar hangi diyeti uygulayabilir?

Çocuklarda diyet, kesinlikle kilo vermek amacıyla yapılmamalıdır. Çünkü çocuğun aldığı kalorinin %10’luk bir kısmı çocuğun gelişmesi için harcanmaktadır. Düşük kalorili bir diyet programı çocuğun büyüme ve gelişmesine engel olabilir.

Normal kilosunun altında olan ve kilo alması istenen bir çocuğa yüksek kalorili diyet programı uygulanabilir.

Çocuklar ne zaman kilo verme diyeti yapabilir?

Çocukların büyüme ve gelişmesi 3 yaşına kadar hızlı bir şekilde seyretmektedir. Bu zamana kadar olan süreçte kalori yetersizliği olursa, çocuğun büyüme ve gelişmesini tehlikeye sokabilir. O yüzden çocuklar kesinlikle 3 yaşına kadar kilo verme diyeti uygulamamalıdır.

İlkokul dönemindeki çocukların kilo boy oranında dengesizlik varsa ve çocuk obeziteye doğru gidiyorsa bazı önlemler almak gerekecektir. Bu önlemler;

Çocuğun yemek yemesi kesinlikle kısıtlanmamalıdır. İşlenmiş besinler ve fast food besinler yerine sağlıklı besinler tercih edilmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin