Bugün Su İçtiniz Mi..?

1251

Su, hayatın ve canlılığın temel taşıdır. Az tüketildiğinde birçok hastalığa davetiye çıkarabilir. Bir bardak suyun bile hayatımıza ne kadar fayda sağladığını okuyunca çok şaşıracaksınız!

Su insan vücudu ve canlılığın sürdürülmesi için vazgeçilmez bir maddedir. Suyun enerji içermemesine rağmen beslenmemizde önemli bir yere sahiptir. Peki su ne işe yarar?

 • Vücudumuzdaki bütün hücrelerin çoğunluğunu oluşturmaktadır.
 • Hücrelere besin ve oksijen taşıyarak atıkları uzaklaştırır.
 • Kan ve lenf sistemlerimizin en büyük kısmıdır.
 • Böbreklerimizin toksik maddelerden temizler.
 • Kan basıncımızın kontrol eden elektrolitleri destekler.
 • Göz, ağız ve burun kanallarımızı nemlendirir.
 • Vücut ısısını dengeler.
 • Eklemlerin kayganlığına yardımcı olur.

Yetersiz su tüketiminde ise;

 • Kolon ve meme kanseri riski daha fazla görülüyor.
 • Bilişsel ve ruhsal performans olumsuz etkileniyor.
 • Kalp hastalığı riski artıyor.

Bu kötü etkilerden korunmamız için günlük ne kadar su içmeliyiz?

DSÖ’ye göre ortalama:

yetişkin kadınların 2.2 litre,

yetişkin erkeklerin ise 2.9 litre su tüketmesi gerekir. Birazda su içmenin faydalarından bahsedecek olursak;

Eklem ağrılarına iyi geliyor

Yeterince su içmediğimizde eklem arası sıvılarla birlikte eklem kayganlığı da azalıyor. Bu da eklem ağrılarına, hareket sırasında eklemlerden ses gelmesine sebep oluyor. Tedavi edilmezse eklem yüzeyleri aşınıp kalıcı eklem bozuklukları oluşuyor. Ağrısız hareket etmek için su içmek en basit önlem.

Cildi yeniliyor

Su yetersiz alındığında cilt kuruyup terleme azalıyor. Vücut ısı dengesini sağlayamıyor, cilt esnekliğini kaybediyor. Özellikle egzama ve mantarlar sık gözlenirken, tırnaklar ve saçlar kırılıyor, ciltte çatlama ve kanamalar görülebiliyor. Vücut mikroplara açık hale geliyor.

Zihni açıyor

Vücudun kontrol merkezi olan beyin de diğer organlar gibi sağlıklı çalışmak için suya ihtiyaç duyuyor. Uzamış susuzlukta unutkanlık, dikkat eksikliği, uyku hali, algıda ve hareketlerde azalma, sinirlilik oluyor. Sağlıklı zihinsel faaliyetler için su şart.

Krampları önlüyor

Spor yaparken daha sağlıklı olmak için dengeli beslenme, Düzenli bir uyku ve yeterince su içmeye dikkat etmek gerekiyor. Vücuttaki kas kitlesi arttıkça su ihtiyacı da artıyor. Spor yapmadan önce ve sonra içilen su, kas kasılmaları ve kramplarla başa çıkmada oldukça etkili.

Stresle savaşıyor

Vücudumuzda yeteri kadar besin ve su yoksa kendimizi stres altında hissederiz. Gün içerisinde gergin ve huzursuz olan kişiler yeterli su içmiyor olabilirler.

Hamilelikte destek oluyor

Hamilelikte vücudun su ihtiyacı artıyor. Bebeğin gelişmesi, anne karnındaki amnion denilen sıvı içinde olup, annenin kan hacmi artıyor ve bu da daha fazla su içmeyi gerektiriyor. Sorunsuz bir hamilelik dönemi ve sağlıklı bir bebek için hamilelikte yeterli su alımı çok önemli.

Kabızlığı engelliyor

Lifli besinler ve bol su, sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlıyor. Yetersiz su tüketimi, sindirim sisteminin daha az çalışmasına ve kabızlığa yol açıyor. Kabızlık ve hazımsızlığı önlemek, sindirim sisteminin düzgün çalışmasını sağlamak için mutlaka su için.

Ağız kokusunu gideriyor

Yetersiz su içmek tükürük salgısını azaltıyor. Bu nedenle ağız içinin temizliği yeterli olmuyor. Bu da hoş olmayan rahatsız edici ağız kokusuna yol açıyor. Günde en az 8 bardak su ağız kokusunu gidermeye yardım ediyor.

Karaciğer ve böbreği koruyor

Karaciğer ve böbrekler toksik maddelerin vücuttan atılmasını sağlıyor. Yeterince su içilmezse toksinler vücuttan atılamıyor, idrar miktarı azalıp rengi koyulaşıyor. Minerallerin birikimi ile böbrek taşı oluşumu, toksinlerin karaciğerde birikimi ile de hepatitler ve karaciğer hasarı meydana geliyor. Bu nedenle her gün yeterli miktarda su içmek hayati önem taşıyor.

Kalbi ve damarları besliyor

Damar içinde dolaşan kanın büyük bir kısmı sudan oluşur. Kan hücreler için gerekli oksijeni taşır.Su tüketimi yetersiz olursa, kan hacmi azalır, kan dolaşımı hızı yavaşlar, kan koyulaşır, aritmi gelişir, tansiyon düşer, tansiyon düşmesine bağlı bayılmalar görülebilir. Bu da kalbe ve diğer organlara giden kan miktarını azaltır, koyulaşan kan damarların tıkanmasına neden olabilir.

Reflü ve gastriti tedavi ediyor

Reflü ve gastrit kişinin yaşam kalitesini kötü etkileyen, hatta zamanında uygun şekilde tedavi edilmediğinde kansere dönebilen hastalıklar. Bu hastalıkların en önemli sebebi midenin aşırı asit salgısı! Oysa yeterince su içerek midenin asit salgısının mide ve yemek borusu duvarına zarar vermesini de önlemiş oluyoruz.

Not: Şişelerin altındaki geri dönüşüm üçgeninin içerisinde “7” veya “PC” işaretleri olanlar zararlı bir kimyasal olan “Bisfenol A (BPA) içerdiklerinden bunlardan kesinlikle uzak durulması gerekir. Polietilen veya polipropilen içeren şişeler tercih edilebilir. (Bunların, geri dönüşüm sayısı 2 ve 5’dir.)

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin