Akdeniz Diyetine Başlarken

1208

Akdeniz diyeti nedir ve dikkat edilmesi gerekenlerden bahsettiğim yazılarımı okumanızı tavsiye ederim. Akdeniz beslenme şeklinin bize uygun olduğuna ve bu diyete başlamaya karar verdik. Peki şimdi neler yapmalıyız?

Sebze tüketimini artırın

Öğünlerinize bol yeşillikli salatalar, sebze çorbaları, fırında sebze yemekleri gibi yemekleri koyun. Hatta sebzeli pizza bile olur.

Eti hayatınızdan uzaklaştırın

Tavuk, balık gibi beyaz etleri haftada 2 gün tüketirken kırmızı eti ayda sadece bir gün tüketmemiz gerekiyor. O yüzden et ile beslenme alışkanlığımız değiştirmeliyiz. “Etsiz yemeğe yemek mi derim ben” diyenlerdenseniz bu diyete başlamadan önce bir kez daha düşünmenizde fayda var 🙂

Yarım yağlı

Süt ve süt ürünlerinde asla vazgeçmiyoruz. Diyetimizde de bu ürünler oldukça önemli bir yere sahip. Ancak içerisindeki doymuş yağ oranı fazla olduğu için bu ürünlerimizi yarım yağlı tercih etmeliyiz.

Omega

Haftada en az bir kez deniz ürünlerinden tüketin. Somon, sardalya, ringa, orkinos gibi balık çeşitleri omega 3 yönünden zengindir. İstiridye, midye gibi ürünler de sağlık açısından oldukça faydalıdır.

Vejetaryen

Haftanın en az bir günü akşam öğününde vejetaryen yemek yiyin. Vejetaryen örnek listeye buradan bakabilirsiniz. Akdeniz diyetinde zeytinyağlı yemeklere ve sebzelere alışabilmeniz için bir öğünde vejetaryen menü uygulanabilir. Fasulye, nohut, mercimek gibi besinler ile hazırlanmış salatalar tüketilebilir.

İyi yağlar kullanın

Beslenme planınızda yağ ihtiyacı sağlıklı bitkisel yağlardan, ceviz, fındık, badem, avakado gibi besinlerden karşılanabilir. Yemeklerinize zeytin yağı, fındık yağı, fıstık yağı gibi yağları dökebilirsiniz.

Tam tahılları seçin

Tam tahıllı ürünler zengin lif içermesi sebebiyle tokluk süresini uzatır. Ayrıca birçok besleyici öge içermektedir. Bulgur, arpa, siyah ve kırmızı pirinç…

Tatlı yerine meyve

Günlük tatlı ihtiyacınız meyvelerden karşılamaya çalışın. Tatlı ürünleri kutlama gibi özel günlerde kullanabileceğimiz bir joker olarak elimizde bulunsun. Unutmayın ayda sadece bir defa tatlı yeme hakkınız var 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin