Akdeniz diyeti ve Ketojenik diyet arasındaki fark ne?

944

Ketojenik diyet düşük karbonhidrat ve yüksek protein içeren bir diyet. Yüksek kalite yağ tüketimini önerir ve takipçileri bol bol kabuklu yemiş, kırmızı et, tavuk, yumurta, tereyağı yer ama düşük şekerli meyveler hariç (örn: böğürtlen) çoğu meyveden uzak durur.

Aslında bu iki diyetin arasında benzer çok nokta var.

Keto ve Akdeniz diyetlerinin her ikisi de şeker, un ve işlenmiş gıdalardan uzak durmanı önerir. Takip ettiğin diyet ne olursa olsun bu gerçekten güzel bir tavsiye!

Her iki diyetin de kalp hastalığı ve yüksek kolesterol riskini azalttığı kanıtlanmıştır. Her iki diyet de taze sebze ve besleyici gıdalar konusunda hemfikir.

Fakat karbonhidrat seviyorsan senin için Akdeniz diyeti daha uygun olabilir, yüksek kalite karbonhidrat tükettiğin sürece tabii ki. Eğer tam tahıllı makarna benzeri karbonhidratları seçemeyeceksen, Akdeniz diyetinden faydalanamayabilirsin.

Ketojenic diyet mi Akdeniz diyeti mi, hangisi daha iyi?

Ketojenik diyetin kökünde vücudunu hackleyip aşırı keton oluşumunu tetiklemeye çalışmak yattığı için bu diyet Akdeniz diyetinden daha zor bir beslenme şekli. Eğer sadece daha iyi beslenmek istiyorsan Akdeniz diyetini daha ılımlı ve kolay bulabilirsin. Fakat Akdeniz diyeti de karbonhidrat ağırlıklı gelebilir, bu nedenle yediklerine dikkat etmelisin.

Öte yandan her iki diyeti de birleştirerek kendine Keto-Akdeniz diyeti adı altında Ketojenik diyetten daha az yağlı, Akdeniz diyetinden de daha az karbonhidratlı bir beslenme şekli de yaratabilirsin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin