Akdeniz Diyeti Piramidi

1251

Piramit, geleneksel yiyecek ve içeceklerin hangi sıklıkta ve miktarlarda tüketilmesi gerektiğini gösterir. Aslında tüm besinler yeterli ve dengeli beslenme için gereklidir ama önemli olan hangi sıklıkta ve miktarlarda tüketildiğidir.

akdeniz-diyeti-piramidi
Akdeniz Diyeti Piramidi

Fiziksel aktivite

Sağlığımız ve kilo kontrolü için yeterli dengeli beslenmenin yanında fiziksel aktivite de olmazsa olmazdır. Yorucu ve güç gerektiren aktiviteler yerine, adapte olup hayatımıza katabileceğimiz yürüyüş, bisiklet sürme, yüzme gibi sporları yapabiliriz. Haftanın 5 günü günde 30-60 dk yeterli olacaktır.

Tam tahıllar, kurubaklagiller, meyve, sebze ve sağlıklı yağlar

Bu besinler akdeniz diyetinin özünü oluşturur. Her öğünün tam tahıl, kurubaklagil, meyve ve sebzeyi içermesini temel almaktadır. Zeytin yağı ise diyetin temel yağıdır. Hem yemekleri pişirirken hem de salataların sosu olarak kullanılabilir.

Balık ve deniz ürünleri

Akdeniz diyetinde en önemli protein kaynağı deniz ürünleridir. Özellikle somon, sardalya gibi yağlı balıklar vücudumuz için elzem olan omega 3 yağını içermektedir. Diyetimizde haftada en az bir öğün balık ve deniz ürünleri tüketilmelidir.

Tavuk, süt ve süt ürünleri

Tavuk haftada bir öğün aşırıya kaçmadan tüketilmelidir. Süt, peynir ve yoğurt gibi süt ürünleri ise yarım yağlı olanları tercih edilmelidir.

Kırmızı et ve tatlı

Bu besinlerin diyetimizdeki yer çok çok az. Ayda sadece bir defa tüketilmelidir. Et tüketmeyi tercih ederseniz yağsız kısımlarından az miktrarda tüketebilirsiniz. Tatlı ürünlerini ise yine ayda bir hakkınız olduğu için kutlama ve özel günlere saklamanız da fayda var. Tatlı ihtiyacınızı meyvelerden karşılayabilirsiniz.

Şarap

Şarap akdeniz beslenme kültüründe önemli bir yere sahiptir. Tabii diyette de yeri var. Ancak aşırıya kaçılmaması gerekir. Erkekler günde 2 kadeh, kadınlar ise günde 1 kadeh olacak şekilde şarap tüketebilir.

Su

Su, yaşamımızı devam ettirebilmemiz için vazgeçilmez bir maddedir. Su olmadan yaşam düşünülemez. Günde 1.5-2 L (8-10 bardak) su içmeye özen göstermelisiniz. Özellikle de sıcak havalarda ve fiziksel aktivite sonrasında kaybedilen suyu yerine koymak oldukça önemlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin