Adım Adım Candida Diyeti

881

“Candida Diyeti nedir” başlıklı yazımı okumadıysanız, öncelikle onu okumanızı kesinlikle tavsiye ederim. Sonra bu yazıma dönebilirsiniz.

Candida diyetinin detaylı üç adımı vardır;

Adım 1

İlk adım candida mantarının oluşumunu destekleyen besinlerin çıkarılmasıdır. Öncelikle; şeker, beyaz un, maya ve alkol tamamen yasaklanır. İşlenmiş gıdaların tüketimine de kısıtlamalar getirilir. Meyve de vücutta şeker haline geldiği için, bu adımda tüketimi yasaklanır. Bu adımda diyetin büyük çoğunluğunu sebzeler ve yüksek proteinli gıdalar oluşturur. Sebzelerden nişasta içeriği yüksek olan patates, bezelye, havuç tercih edilmemelidir.

Adım 2

İlk evredeki yasaklı besinler diyetten çıkarıldıktan sonra bu adıma geçilir. Yoğurt, kefir gibi probiyotikli besinler, turşu, elma sirkesi gibi fermente ürünler ve zeytin yağı, hindistan cevizi yağı, yeşil sebzeler, sarımsak, laktozsuz süt, keten tohumu, yer fıstığı gibi ürünler ise diyete eklenir. Diyete başlamadan önceki semptomlar geçene kadar bu adıma devam edilir.

Adım 3

Bu adıma geçtiğimizde, ilk adımda yasaklanan besinler tekrar diyete eklenir. Ancak bu yasaklı besinler candidada artış olabileceğinden yavaş yavaş eklenmelidir. Bu süreçte meyve tüketimine de başlanabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin