3 günde 2 kilo verdirdiği iddia edilen portakal diyeti ile dikkat edilmesi gerekenler

414

Portakal (Turuncu) Diyeti Nedir?

Örnek portakal diyeti listesine göz atınca farketmişsinizdir ki önümüzde 3 gün boyunca her öğünde portakal yemeniz gereken bir diyet planı var. Doğal olarak vücudumuza bol bol C vitamini alacağız. Bu nedenle ara öğünlerde mandalina, limon yada koyu yeşil yapraklı sebzeler yemek vücudumuza aşırı miktarda C vitamini girmesine sebep olacaktır. Her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi C vitaminin fazlası da vücutta toksik etki yapabilir.

Ayrıca alerjik bir durumunuz, kronik bir hastalığınız, sürekli kullanmak durumunda olduğunuz ilaçlar veya uygulamanız gereken özel bir perhiz durumunuz varsa bu diyeti uygulamamalısınız. Özellikle mide sorunları gastrit, ülser gibi rahatsızlıkları olan bireylerin portakal diyetinden uzak durmasında fayda var diyebiliriz.

Hepsini bir kenara bırakıp kendimize sorduğumuz da 3 günde 2 kilo vermek ne kadar sağlıklı ki? Tabii ki bu diyet uzun vadede yapılacak bir beslenme programı değil. Özellikle 3 günden daha uzun süre yapıldığı zaman sağlığınızı tehlikeye atmış olursunuz. O yüzden portakal diyetine başlamadan önce mutlaka doktorunuza ve diyetisyeninize başvurmalısınız. Unutmayın diyet bireye özgüdür. Her diyet programı her insan için uygun olmayabilir. Şok diyetler yaparak kısa vadede çok kilo vermek için sağlığınızı tehlikeye atmayın…

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin